Çeçenistan’da öldürülen insan hakları savunucusu Estemirova, Müslüman geleneklerine göre toprağa verildi

6

Çeçenistan'da kaçırılarak öldürülen Rus insan hakları savunucusu bayan Natalya Estemirova, kendi köyü İşhoy-Yurt'ta Müslüman geleneklerine göre toprağa verildi.

Cenaze töreninden önce Estemirova'nın arkadaşları ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 500 kişi başkent Grozni'deki Memorial isimli insan hakları örgütü ofisinin önünde toplandı. Törende diğer bölgelerden gelen Rus insan hakları savunucuları ve Estemirova'nın yardımcı olduğu aileler vardı.

Çeçenistan'ın Gudermes bölgesindeki kendi köyüne getirilen Estemirova’nın cenazesi İşhoy-Yurt 'ta, cenaze namazının kılınmasının ardından toprağa verildi. Estemirova'nın Çeçen asıllı gazeteci arkadaşı Heda Saratova, dört gün boyunca törenlerin süreceğini ve köy camisinin ise gereken hizmetleri vereceğini belirtti.

Moskova, Cihan
YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.