FSB: ayrılıkçı İnguş lider öldürüldü

0

Rusya İstihbarat Teşkilatı FSB, İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunus-bek Evkurov’a düzenlenen intihar saldırısının arkasındaki isim ayrılıkçı lider Rüstem Dzortov’un öldürüldüğünü açıkladı.

FSB’den yapılan açıklamada Cuma günü düzenlenen özel bir operasyonda Dzortov’la birlikte dört militanın öldürüldüğü kaydedildi. Açıklamada, “1979 doğumlu Dzortov Ocak 2009’dan bu yana bölgede militan grupları organize ediyordu. Makhauri bölgesinde İnguşetya Cumhurbaşkanı Evkurov’a düzenlenen intihar saldırısının arkasında Dzortov vardı.” bilgisi verildi. 22 Haziran’da gerçekleşen saldırıda hayati tehlike atlatan Evkurov, Moskova’da tedavi gördükten sonra görevinin başına döndü.

 

Son aylarda bölgede artan olaylara dikkat çeken FSB, 17 Ağustos’da 20’den fazla kişinin öldüğü ve 260 kişinin de yaralandığı emniyet müdürlüğüne yönelik saldırının organizasyonunda da Dzortov’un bulunduğunu duyurdu.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan
YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.