Rusya'da memurlara Gmail, Viber ve WhatsApp yasaklansın teklifi

194

Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı, memur ve askeri personele Gmail, WhatsApp, Viber, Skype ve Telegram gibi iletişim ve mesajlaşma araçlarının yasaklanması teklifinde bulundu.

Kommersant Gazetesi'nin haberine göre Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı, memur ve askeri personelin iş ile ilgili yazışma ve görüşmelerini Gmail, WhatsApp, Viber, Skype ve Telegram gibi iletişim araçları üzerinden yapmasını yasaklama teklifi sundu. Teklifin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e iletildiği belirtildi.

Habere göre memur ve askeri personel, iş ile ilgili yazışma ve görüşmelerini sadece yerli iletişim araçları üzerinden yapacak.

Ayrıca Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı, yerli örneği olması halinde yabancı bilgi sistemleri ve teknolojilerinin kullanımının da yasaklanmasını istiyor. Bu yasağın sadece devlet kurumlarını değil aynı zamanda devlet kurumlarıyla işbirliği yapan kurumları da kapsaması gerektiği belirtiliyor.

YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.