Karlov soruşturması kapsamında yayınlanan bir haberle ilgili tekzip metni

116

Müvekkil Hayreddin Aydınbaş Türkiye ve Rusya ortaklığı ile kurulan Türk-Rus forumunun medya komitesi başkan vekilliği görevinde bulunmuş, Türk-Rus ilişkilerinde faaliyet gösteren ve tanınan yayıncılarından biridir.

Karlov soruşturması kapsamında bir kişi "tasarlayarak adam öldürme" suçundan tutuklandı

başlıklı yazıda, müvekkil hakkında devam eden ve dosya kapsamında gizlilik kararı bulunan soruşturma ile ilgili olarak müvekkilin izni dışında ve gerçeği yansıtmayan bir içerik kullanılarak habere konu edildiği belirlenmiştir. Müvekkil söz konusu soruşturmanın şüphelisi değil müştekisidir.

Gerçekleri yansıtmayan şekilde yayınlanan bu haber ile; ceza soruşturmasına dahil edilen müvekkil hakkında masumiyet karinesi, adil yargılanma ve LEKELENMEME hakları ihlal edilmesine rağmen müvekkilin masumiyeti ve mağduriyeti göz önünde bulundurulmadan kamuoyunu yanıltıcı bir izlenim yaratılmaktadır. Her ne kadar müvekkil aleyhine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ayrı ayrı soruşturmalar yürütmüş olsa da bu kapsamda müvekkilin suçu kesinleşmemiş olup verilen bir ceza da bulunmamaktadır. Kaldı ki, müvekkil her iki soruşturma kapsamında da masumiyetini ispatlamak için yargılanmayı beklemektedir.

Haberin içeriğinde geçen her bilgi ve özellikle “müvekkilin 2012-2013 yılları arasında yapıldığı belirtilen Önder Aytaç’la telefon görüşmesi” olduğu tamamen asılsızdır. Ayrıca müvekkil hayatında hiç BTM (Bölge Tarama Sorumlusu) diye bir görevde bulunmamıştır. Kaldı ki müvekkil FETÖ örgüt mensubu değildir.

Müvekkil ve Medya Şirketi Türk-Rus ilişkilerine katkılarıyla ve Türkiye’nin Rusya’daki sesi olmakla bilinmektedir. Bu bakımdan son derece önemli bir yayıncının böyle asılsız haberlerle yıpratılmasındaki amaç müvekkilin şahsı değil Türk-Rus ilişkileridir.

İşbu ceza soruşturmaları henüz sonuçlanmamış olmasına ve dosyalarda bulunan gizlilik kararına rağmen, kamuoyu nezdinde müvekkilin siyasi bir olayın faili olduğu yönünde bir izlenim yaratmaya çalışmak ve müvekkil aleyhine çıkarımlar yaparak bunları kamuoyuna sunmak müvekkilin kişiliğine yapılmış affedilemez bir saldırıdır! Keza bu haber nedeniyle müvekkilin ve şirketinin şahsi ve ekonomik menfaatleri zarar görmüş, ticari itibarı zedelenmiştir. Müvekkil telafisi güç maddi manevi kayıplar yaşamıştır. Kaldı ki kamuoyuna sunulan bu haber ile henüz devam eden bir yargılama, hukuka aykırı olarak etkilenmeye çalışılmaktadır.

Hal böyle olunca internet ortamında yayınlanan bu gerçek dışı ve kamuoyunu yanıltıcı bu haber içeriğinin kaldırılmasını ve işbu cevabımızın bir hafta süreyle internet ortamında kullanıcıların doğrudan ulaşabileceği şekilde ve tekzip başlığı altında yayınlanmasını talep etme zorunluluğumuz hasıl olmuştur.

İşbu sebeplerle 24.11.2017 tarihinde internet sitenizde Karlov soruşturması kapsamında bir kişi "tasarlayarak adam öldürme" suçundan tutuklandı başlıklı yazıda, müvekkil hakkında devam eden ve dosya linkinde yayınlanan gerçekleri yansıtmayan ve kamuoyunu yanlış bilgilendirici habere hiçbir şekilde itibar edilmemesi gerektiğini ve konu ile ilgili sorumluları kınadığımızı bildirerek, bu açıklamanın 5651 Sayılı Internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 9 uncu maddesine istinaden internet sitenizde ana sayfanızdan kullanıcıların doğrudan ulaşabileceği şekilde ve tekzip başlığı altında bir hafta süreyle yayımlanmasını ve bu haber içeriğinin ilgili siteden kaldırılmasını fazlaya ilişkin kanuni haklarımız saklı kalmak suretiyle talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Hayreddin Aydınbaş vekili

Av. Osman YILDIZ