Rus uzman: "İran isterse 12 ayda nükleer bomba yapar"

6

Rusya Bilimler Akademisi uzmanlarından Vladimir Yevseyev İran'ın kendi kendine yetebilen bir ülke olduğunu, ekonomik yaptırımların uygulanmasının ya da uygulanmamasının nükleer bomba üretme kapasitesini etkileyemeyeceğini söyledi.

Ekho Moskvı radyosuna konuşan Yevseyev, "İran kendi kendine yetebilen bir ülke. Eğer nükleer bomba üretmeye karar vermişse, yaptırımlar olsa da olmasa da bunu yapabilir." dedi. Nükleer bomba üretimi için uranyumun yüzde 80 oranında zenginleştirilmesinin yeterli olacağını ifade eden uzman, İran'ın bu seviyeye bir yıl içinde ulaşabileceğini kaydetti.

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile ilişkileri devam ederken, bu tür girişimleri gizlemesinin mümkün olmadığına değinen Rus uzman, "Nükleer program artık Tahran için bir onur meselesi oldu. İran yönetimi UAEK ile ilişkileri kesebilir." uyarısında bulundu.

İran'la İsrail arasında bir savaştan çok saldırı olma ihtimalinin olduğuna değinen Yevseyev, "İsrail'in İran'a saldırma ihtimali var. Burada Tahran'ın karşılık verebilmesi ABD'nin savaşın içine çekilip çekilmemesi ile ilgili. Burada iki ülke stratejik konumda. Suudi Arabistan topraklarının kullanılmasına izin vermeyecektir. İkinci alternatif de Irak. Bunun için de İsrail'in ABD'yi ikna etmesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yevseyev, İsrail'in herhangi bir hava saldırısı gerçekleştirmesi durumunda, İran'ın gizlenmiş  nükleer santrallerini yok etme ihtimalinin de bulunduğuna değindi. Deniz yolu ile sürdürülen ticarete yönelik yaptırımların İran açısından önemli olduğunu kaydeden Yevseyev, "Tahran'ın gelirlerinin önemli bir kısmı petrol ihracından kaynaklanıyor." dedi.

İran nükleer programının sivil amaçlı olduğu yönünde açıklamalarda bulunan Moskova son dönemde düşüncelerini değiştiriyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçen hafta gerçekleşen Münih Güvenlik Konferansı öncesi yaptığı değerlendirmede Tahran'ı sert bir dille uyarmıştı. Lavrov İran'dan yapıcı bir cevap gelmemesi durumunda konunun Güvenlik Konseyi'nde yeniden ele alınabileceğini belirtmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı  Sözcüsü Andrey Nesterenko da haftalık bilgilendirme toplantısında İran'ın uranyum zenginleştirme işlemine başlama kararının kuşkuları artırdığını söylemişti. Uranyum'un yurt dışında zenginleştirilmesi ile ilgili girişimleri Tahran'ın dikkate almadığını kaydeden Rus diplomat, "Biz Tahran'ın diplomasiye çalışma şansı vermemesinden rahatsısız." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan