Rusya’da işsiz ordusu çığ gibi büyüyor; 8 milyon işsiz var

75

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) Nisan ayında da işsizliğin artmaya devam ettiğini, 7,5 milyonu bulan işsiz ordusuna 200 bin kişinin daha eklendiğini açıkladı.

Küresel ekonomik krizi petrol gelirlerinin azalması ile de çift kat yaşayan Rusya’da reel sektör üzerinde kriz hissedilmeye devam ediyor. Rosstat’tan yapılan açıklamada, “Nisan 2009 sonu itibari ile 7,7 milyon işsiz oldu. Bu da ekonomik olarak aktif nüfusun yüzde 10,2’sine denk geliyor.” denildi.

Rusya işçi servisi resmi olarak kayıtlı 2,3 milyon işsiz olduğunu, bunların da 1,9 milyonunun mali destek aldığını belirtti. Rusya Sağlk ve Sosyal Gelişim Bakanlığı’na göre yıl sonuna kadar resmi işsiz sayısı 2,2-2,8 milyonu aşmayacak.

İşsizliğine en önemli nedenlerinden biri azalan yabancı yatırımlar. Rosstat’a göre yılın ilk çeyreğinde yabancı yatırım yüzde 30,3 daha az gerçekleşti. 12 milyar dolara ancak ulaşan yabancı yatırımın azalmaya devam etmesi bekleniyor. Rusya’da en çok doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında Kıbrıs Rum Kesimi, Hollanda, ABD, Almanya ve Fransa geliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan