Putin ithalatın engellenmesi talebine tepki gösterdi

74

Rusya başbakanı Vladimir Putin sendika temsilcileri ile gerçekleştirdiği toplantıda ithalatın tamamı ile engellenmesi talebine tepki gösterdi. Putin, ithalatın yasaklanması durumunda, endüstrinin kötüye gideceğini ve ülkenin yaşanılamaz hale geleceğini söyledi.

Otomotiv sektöründen örnek veren Putin, “Eğer biz demir-çelik ürünlerin ithalatına yasak getirirsek, o zaman araba üretemeyiz. Henüz endüstrimiz otomobillerin tüm parçalarını üretemiyor. Bir sektör, diğer sektör için sorun oluşturmamalı.” dedi.

Üretilen tüm ürünlerin kamu tarafından satın alınması isteğinin de mantıklı olmadığını kaydeden Rusya başbakanı, “Devlet yerel üretimin tüm mamüllerini satın alarak sorunu çözemez. Bu bütçeye ek masraf oluşturur. Örneğin demir-çelik sektöründe tüm üretimi devlet satın alamaz. Geçen yıl üretimin yüzde 60’ı ihraç edilmişti. Tüm parayı buraya harcarsak, emeklilere, öğretmenlere ve askerlere ne vereceğiz.” eleştirisi getirdi.

İş dünyasına destek sözü veren Putin, “Girişimciliğin gelişmesi ve iş dünyasının büyümesi ekonominin güçlenmesi adına önemli. Bu sosyal problemlerin de çözümüne katkı sağlıyor. Hükümet olarak he zaman bu durumu dikkate alıyoruz. Ekonomik krize rağmen iş dünyasının en iyisini başaracağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Rusya ile Türkiye arasında gümrüklerde yaşanan sorun da yine Rus iş dünyasının Putin’e gönderdiği bir mektupla başlamıştı. Tekstil sektörünün temsilcileri, ülkeye gerçekleştirilen tekstil ithalatının yarısının kaçak olduğunu, bunun da Türkiye ve Çin’den yapıldığını iddia etmişti. Bunun üzerine hükümet, Türkiye’den gelen mallarda denetimi artırmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan