''Rusya, yeni bir krız dalgasına hazırlıklı olmalı''

63

Rus uzmanlar, ülkedeki krizin bu yıl sonunda daha da kötüleşeceğini savunarak, Rusya'nın krizin yeni bir dalgasına hazırlıklı olması uyarısında bulundu.

Rus ''Gazeta'' gazetesinde yayımlanan haberde, dün Rus haber ajansı RİA Novosti'de düzenlenen yuvarlak masa toplantısında bir araya gelen ekonomi uzmanlarının ülke ekonomisinin geleceğiyle ilgili hiç de iç açıcı sözler sarf etmediği kaydedildi.

Uzmanların iş adamlarının bu yıl sonunda bankalardan aldıkları kredileri ödeyemez duruma geleceklerini ve bunun da yeni bir ekonomik kriz dalgasının yaşanmasına neden olacağını söylediği belirtilen haberde, ''Standard & Poor's uzmanlarına göre Rusya'da yıl sonuna doğru borçların geri ödenmeme oranı yüzde 50'ye, Rusya Yatırımları Sigortalama Ajansı'nın verilerine göre de bu oran yüzde 20 olacak'' denildi.

Rusya Maliye Bakanı Aleksiy Kudrin'in borçların geri ödenmemesinden dolayı ye bir krizin çıkacağı konusunda mart ayında uyarıda bulunduğu belirtilen haberde, şu bilgilere yer verildi:

''Sadece VTB ve Siberbank gibi büyük bankalardaki borçların geri ödenme oranının yüzde 10'a ulaşacağını belirten Kudrin, krizin ikinci dalgasından korunmak için Rus hükümetinin 500 milyar ruble (16,23 milyar dolar) ayırdığını da belirtmişti. Dünkü toplantıya katılan MDM Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Oleg Vyugin, kriz ile mücadele yöntemlerinden sonuç alınamadığını, şirketlere yapılan para yardımlarının krizin nedenlerini ortadan kaldıramadığını söyledi. Mali piyasalardaki geçici düzelmelerin bile reel sektördeki durumu iyileştirmediğine dikkat çeken diğer konuşmacılar, krizle mücadele için kullanılabilecek yöntemler arasında 'doğrudan yatırımlar' konusunu saydılar.. Uzmanlar, krizden daha az etkilenen 'doğrudan yatırımlar' modelinin sağlıklı çalışabilmesi için Rusya ekonomisindeki devlet kontrolünün azaltılması gerektiğini vurguladılar.''

aa