Rusya Toplumsal Oda’sı kapatılan Çerkizovski pazarına çözüm bulunmasını istiyor

87

Antalya'da 1,4 milyar dolarlık yatırım yapan Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov'a ait Çerkizovski pazarının kapatılmasıyla ilgili yankılar giderek büyüyor. Rusya Toplumsal Odası, pazarın kapatılması sonucu işsiz kalan kaçak yabancı vatandaşların geçici olarak izin verilmesini istedi.

Toplumsal Oda, bu isteğini Rusya Federal Göçmen Dairesi'ne iletti. Oda'ya göre, Çerkizovski pazarının kapaılması sonucunda ortaya çıkan durum vahim. Binlerce kişi işsiz durumda, çoğunun belgesi bile yok. Çok sayıda işsiz yabancı geceyi sokakta geçiriyor. Rusya Toplumsal Odası, bu durumları göz önünde bulundurarak kaçak göçmenlere geçici ikamet verilmesini istedi.

Federal Göçmen Dairesi ise şimdiye kadar böyle bir uygulamanın yapılmadığına işaret ederken, Moskova Belediyesi de yabancılara iş vermeyi reddediyor. Belediye, kaçak göçmenlerle Göçmen Dairesi'nin, kaçak mallarla ise güvenlik güçlerinin uğraşması gerektiğini belirtiyor. Daire sözcüsü Konstantin Poltoranin bugün yaptığı açıklamada, pazarın kapatılması sonucu işsiz kalan göçmenlerin sorunlarını görüşmeye hazır olduklarını, fakat bunun yanında da göçmen mevzuatını ihlal edenlere karşı gereken işlemleri aynen yapacaklarını söyledi.

Pazardaki aş evi kapatıldı

Pazarda işsiz yabancıların karnını doyurmak için aş evi açan Rusya Göçmenler Federasyonu'nun kampanyasına Rus özel polis gücü OMON’lar engel oldu. Çerkizovski pazarının kapatılmasının 100 binden fazla kişinin işsiz kalmasına neden olduğu açıklanmıştı.

Ria Novosti haber ajansında düzenlenen basın toplantısında konuşan Rusya Göçmenler Federasyonu Başkanı Muhammed Amin Majumder, Rus makamların Çerkizovski pazarını kapatmasını eleştirerek pazarda çalışan çok sayıda kişinin zor durumda kaldığını söylemişti. Majumder, göçmenlere yardım için para toplamaya başladıklarını belirtmişti.

Çerkizovski pazarı İzmoylova bölge mahkemesinin verdiği kararla 90 günlüğüne kapatılmıştı. Kararın gerekçesinde kaçak işçi çalıştırmak, yangın güvenlik sistemine uyulmaması, kaçak malların bulunması ve hijyenik koşullara uyulmaması.

Moskova, Cihan