Lujniki esnafı Çerkezovski’den gelen yeni misafirlerden rahatsız

31

Çerkizovski pazarının tamamen kapatılacağı ile ilgili iddiaların ortaya çıkması üzerine, pazarda iş yapan esnafa Lujniki pazarına yöneldi. Bununla birlikte pazarda kaçak olarak çalışan Çin ve Vietnam’lı işçiler de ülkelerine gönderilmeye başlandı. Dün Federal Göçmen Bürosu dün 24 Vietnam’lı işçiyi kanunları ihlal ettikleri için sınır dışı etti.

 

Büro yetkilisi Konstantin Poltaranin İnterfax’a yaptığı açıklamada, “Burada iş yapan insanlarla ilgili incelemeler sürüyor. Göçmenlerin hukuki durumları inceleniyor. Kaçak ve hukuk dışı olanlarla ilgili gerekli işlemler yapılacak.” dedi.

 

Poltaranin: “Bu tüccarlarla ilgili tüm materyaller İzmaylovski Mahkemesine gönderildi. Bu olaya son tarihi ve noktayı koyma işi daha erken, Çerkezovski pazarındaki göçmen tüccarların, geri gönderilecek son rakamlarının sayımı devam ediyor ve daha sonuçlanmadı. Denetimler de sürüyor ” dedi. Poltaranin denetimler sırasında 900 yabancının tutuklandığını, bunların 300’ü ile ilgili sınır dışı edilme işlemlerinin sürdüğünü belirtti.

“Pazar altı aylığına açılsın.”

Rusya Federal Göçmenler Birliği Başkanı Muhammed Amin Manguder, Pazar çabuk kapandı ve hiç bir uyarı olmadı yani insanlara ne yapacaklarını düşünme fırsatı verilmedi ği itirazında bulundu. Bu tip hadiselerin etnik milliyet çatışmalarına bile sebebiyet verebileceği uyarısında bulunan Manguder, “Federal Göçmenler Birliği problemi çözmek amacıyla pazarın en az 6 ay süre ile açılmasından yana. Böylece insanların işlerini ayarlamalarına imkan tanımış oluruz.” önerisinde bulundu.

Lujniki prim yapıyor

Çerkizovski pazarından çıkmak zorunda kalan esnaf Lujniki’de yer araştırıyor. İnretfaks muhabirine açıklamada bulunan bir esnaf, güneydoğu Asyalı kişiler yeni yerler açmaya başladı. Lujniki esnafı kiraların yükselecek olmasından ve rekbetin artmasından endişeli. Kiralar şimdiden yükseldi bile.

Esnaf, “Birincisi birkaç gün önce bir çok yeni satıcının gelmesiyle kira fiayatları yükseldi. İkincisi, Çinliler ürünlerin fiyatlarını kırıyor hem de Çerkez pazarından mal almaya alışmış müşteriler, yine onlardan almaya devam ediyor. Bu yüzden Lujniki pazarı, yeni satıcılarından sonra yerlerine sahip çıkamıyor.” dedi.

Moskova, Cihan