Moskova Beldeyesi Başkanı: “Çerkizovski tamamen kapatıldı.” “Pazardaki yabancılar artık evlerine gitsin.”

35

Antalya'da 1,4 milyar dolarlık yatırım yapan Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov'a ait Moskova'daki Çerkizovski pazarı tamamen kapatıldı.

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov, dün TVTS televizyon kanalının "Kent" programında konuşarak, pazarı tamamen kapattıklarını belirtti. Lujkov, “Çerkizovski pazarının yarısı federal kurum, yarısı da belediyeye ait arazide bulunuyor. Bize ait olan arazide her şey kapatılmış durumda. Federal makamlar da kendilerine ait arazide pazarın kapatılmasına karar verdi. Dolayısıyla pazarın tamamen kapatıldığını düşünüyorum.” dedi.

Pazardaki yabancılar artık evlerine gitsin

Lujkov, Çerkizovski pazarıyla ilgili sorunun çözümü için özel merkez oluşturduklarını anlattı. Moskova Belediye Başkanı, “Oluşturduğumuz merkez, kentin diğer pazarlarındaki boş bulunan yerlere Çerkizovski'den gıda ürünleri ve diğer yerel ürün ticareti yapanların transfer edilmesiyle uğraşıyor. Diğerleri ise gitsinler. Çinliler, Vietnamlılar ve diğerleri Moskova'dan artık gitsinler.” diye konuştu.

Pazar, daha önce geçici olarak kapatılmıştı

Çerkizovski pazarı İzmoylova bölge mahkemesinin verdiği kararla 90 günlüğüne kapatılmıştı. Kararın gerekçesinde kaçak işçi çalıştırmak, yangın güvenlik sistemine uyulmaması, kaçak malların bulunması ve hijyenik koşullara uyulmaması olarak belirtilmişti.

Türk şirketlerinin de aktif mal ihraç ettiği pazarda 6 bin konteyner bulunuyor. Güvenlik görevlileri pazara giriş çıkışı engelliyor. Pazarın kapatılma kararını protesto eden 100'e yakın Vietnam ve Çin uyruklu vatandaş yakında bulunan Şelkovskoye Caddesini trafiğe kapatarak protesto gösterisinde bulunmuşlardı.

Moskova Çerkizovski pazarı Antalya’da 1,4 milyar dolarlık yatırımı ile gündeme gelen Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov’un AST firması tarafından işletiliyordu. Rus basını, İsmailov’un Türkiye’de olduğunu, Rusya’ya gelmesi durumunda göz altına alınabileceğini iddia ediyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 1 Haziran'daki kabine toplantısında ülkede kaçak mallara karşı yürütülen mücadelenin etkili olmamasından yakınmıştı. Rusya Başsavcısı ve İçişleri Bakanı'na açık çağrıda bulunan Putin gerekenlerinin yapılması talimatını vermişti. Toplantıda sert konuşan Putin, Çerkizovski pazarına işaret ederek, “Kaçakçılıkla ilgili mücadelede ne gibi sonuçlar var? Sonuç tutuklamadır. Peki nerede tutuklamalar?” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Moskova, Cihan