Rusya altı ayda yüzde 10,1 küçüldü

10

Rusya Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina, Rusya ekonomisinin 2009’un ilk yarısında yüzde 10,1 küçüldüğünü açıkladı. Rus bakan, ekonomik krizin olumsuz etkilerini azaltmak için yeterli potansiyelin olduğunu kaydetti.

 

Sanayi üretiminde geri gidişte bir yavaşlama olduğunu ve alınan önlemlerle krizin üstesinden gelinebileceğini kaydeden Nabiullina, “Ekonomik büyüme önümüzdeki yıllarda başlayabilir. Bunun için, enerji ihracatına yönelik ekonomi anlayışının sonlandırılması gerekiyor. İş veriminin arttırılması ve Rus mallarının rekabet gücünün de artırılması krizden çıkışı kolaylaştıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Rusya ekonomisine bakış seminerinde konuşan Bakan, yerel talebin oluşabilmesi için 2010 yılında ek 700 milyar ruble (21,9 milayr dolar) kaynak ayrılması gerektiğini belirtti. Rusya Maliye Bakanlığı 2009 yılında daha önceki öngörülerine göre yüzde 7,5’luk bir küçülme bekliyordu.

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Dmitri Pankin de 2010-2012 yılları ile ilgili bütçe açıklarının nasıl kapatılacağı ile ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Hükümetin bununla ilgili dört alternatifi olduğunu kaydeden Pankin, “Refah fonunu kullanabiliriz, rezerv fonlarını kullanabiliriz, içerden ya da dışardan borç alabiliriz. Tüm bunlar bütçe açığının kapatılması için muhtemel yollar.” dedi.

2010 yılı bütçe açığı ile ilgili de bilgi veren Pankin, bunun yaklaşık garı safi milli hasılanın yüzde 7,5’una denk geleceğini belirtti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan