Rusya yabancı işçi istemiyor

3

Moskova şehir yönetimi 2010 yılı için belirlenen 392 bin yabancı işçi kotasını 250 bine çekti. İşverenlerin yabancı işçi talebi ise 1 milyon 380 bin.

Moskova Çalışma ve İstihdam Kurulu başkanı Oleg Neterebskoy basına yaptığı açıklamada Moskova'da bulunan işverenlerin 1 milyon 380 bin göçmen işçinin davet edilmesi talebinde bulunduklarını belirtti. Neterebskoy, “Ancak, Moskova yönetimi bütün başvuruları gözden geçirdi ve 250 bin göçmenin yeterli olacağı kanatine vardı. Böylelikle Moskova hükümeti şehrin yerli halkını iş haklarından mahrum bırakılmaması için önlemlerini artırmış oldu.” dedi.

Moskova hükümetinin aldığı bu kararla, şehirdeki işsizliğin az da olsa azaltılabileceğini öne süren mali danışmanlık şirketi “FinEkspertiza” uzmanı Dmitri Şıryaev, “Az maaşla çalışmayı kabul eden ve yerli halka rakip olan göçmenlerin azalmsı Moskova'lıların iş bulma imkanlarını artırır.” yorumunda bulundu.

Vedomovsti gazetesine açıklamada bulunan Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Ensitüsü Müdür Yardımcısı Yevgeney Gontmaher ise göçmen işçiler kotasının azaltılmasıyla Moskovalılar açısında işsiliğın azaltacağı kanısının yanlış olduğunu belirterek, “Kotanın azaltılması Moskova hükümetinin populist bir adımıdır. Moskovanın yerlisi hiçbir zaman düşük ücrete inşaat, ticaret, toplu taşıt veya kamu hizmetleri gibi itibarsız görevlerde çalışmaz.” diye konuştu.

Hükümet, önceki yıllarda yapıtığı gibi göçmen işçilerin kontenjanları ile ilgili kararı sene sonuna doğru onaylayacak. 2008 yılında yabancı iş gücünde özellikle Moskova ile Moskova bölgesinin ihtiyacı artmıştı, ve yılın ortasında daha önce belirlenen kontenjan yetersiz kaldığı görülmüştü. 2008 yılında Rusya'da yabancı işçilerin kontenjanı 3 milyon 400 bindi. 2009 yılı için planlanan 3 milyon 977 bin yabancı işçi kotası ise kriz yüzünden yarı yarıya indirilmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan