Putin’in azarladığı oligark konuştu; “Kriz 5-7 yıl daha sürer.”

11

Rusya başbakanı Vladimir Putin’in işçilerin maaşını zamanında ödemediği için kalem fırlatarak fırça attığı Rus oligark Oleg Deripaska, Rusya’da krizin taban seviyesinde devam ettiğini, mevcut durumdan çıkışın 5-7 yıl alabileceğini söyledi.

 

Batı basınına açıklamada bulunan Deripaska, “Küresel ekonomik kriz 5-7 yıl daha sürer. Rusya’da taban seviyesi atlatılmadı. Kriz tamamı ile dalgalanıyor. İşsizlik artmaya devam ederken, talepler de her geçen gün azalıyor. Temel ürünlerde çok düşük ücrete çalışmaya zorlanıyoruz. Ancak talep de çok az. Rusya’nın iç piyasasına yönelmemiz gerekiyor. Hizmetler ve ürünler nasıl geliştirilir bunun üzerine yoğunlaşmalıyız. Bu realiteyi kabul etmeliyiz.” dedi.

 

Firmaların ayakta kalabilmesi için giderlerin en verimli hale getirilmesi gerektiğini kaydeden Deripaska, “Hükümet vergilerde düzenlemeye gitmeli. Rüşvet ve bürokrasi ile savaşmalı. Aksi durumda farklı bir noktaya doğru gidebiliriz.” uyarısı yaptı.

İnsanların, iş adamlarının açık bir şekilde tartışması gerektiğini ifade eden Rus oligark, krizin herkesi ve her şeyi etkilediğine dikkat çekti. Hükümete çağrıda bulunan Deripaska, “Hükümet iş adamlarının sesini duymalı. Halkın sesini duymalı. Buna göre ekonomide düzenlemelere gitmeli.” dedi.

Deripaska’nın sahibi olduğu ‘Basic Element’ 1997 yılında kuruldu. Rusya’da ve dışarda onlarca farklı alanda yatırımları bulunan Deripaska demir çelik sanayinin dev işletmelerinden Bazela ve Rusal’ın yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. 2008’de 28 milyar dolarlık serveti ile Rusya’nın en zengini olan Deripaska, servetinin büyük çoğunluğunu krizde kaybeti. Deripaska’nın 3,5 milyar dolarlık mal varlığı olduğu kaydediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan