Rus ve Kazak liderler at yarışında Gümrük Birliği’ni konuştu

9

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Moskova’da düzenlenen geleneksel ‘Devlet Başkanlığı At Yarışları’nda ikili bir zirve gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke ilişkileri ve gümrük birliği konusunda yapılan çalışmalar ele alındı.

 

Görüşme ile ilgili açıklamada bulunan Rusya lideri Medvedev, uluslar arası konular ve bölgesel sorunları görüşmek için iyi bir fırsat yakaladıklarını belirterek, “Müttefiklerimizin politikalarımızdan haberdar olmasını istiyoruz.” dedi. İki ülkenin Gümrük Birliği sürecini tamamladığını kaydeden Medvedev, “Uzun bir çalışma süreci tamamlandı. Bu bizim halklarımız için önemli ve verimli bir süreçtir.” şeklinde konuştu.

 

Kazakistan Cumhurbaşkani Nazarbayev de Gümrük Birliği açısından ilişkilerin en iyi seviyede olduğunu kaydederek, “1 Ocak’tan itibaren Gümrük Birliği faaliyete geçecek. Bu entegrasyona yönelik çok önemli bir adım. Diğer Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri de buna ilgi göstermeye başladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Nazarbayev, KGAÖ tatbikatı için Medvedev’i Kazakistan’a davet etti

Medvedev yüksek düzeydeki siyasi temasların devam etmesini isterken, Nazarbayev da Rus liderle yıl sonuna kadar bir çok kez bir araya gelme fırsatı bulacaklarını söyledi. Kazakistan’da gerçekleşecek Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesi için Medvedev’i davet eden Nazarbayev, Moldova’da gerçekleşecek BDT zirvesinde de görüşeceklerini hatırlattı. Nazarbayev Eylül ayında bölgesel ve sınır komşuluklarını görüşmek üzere Orenburg’da Medvedev’le bir kez daha görüşeceklerini belirtti.

G8 zirvesi öncesi Rusya’nın politikalarını kendisi ile paylaştığı için Medvedev’e teşekkür eden Nazarbayev, ABD Başkanı Barack Obama’nın Moskova temaslarını dikkatle izlediklerini, iki ülke ilişkilerinde bu önemli temasla yeni bir sayfa açıldığını söyledi.

Moskova, Cihan