Ruslar bavul ticaretinin anıtını diktiler

82

Rusya'nın Yekaterinburg kentinde, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ülkenin dışa açılımında önemli bir aşama olarak görülen bavul ticaretinin anıtı dikildi. Türk tekstil sektörünün de kalkınma sürecinde önemli katkıları olan bavul ticaretinin anıtı görenleri hayrette bırakıyor.

Kentin "Taganski Ryad" ticaret merkezi önünde açılan anıtta bavul ticareti yapan bir mühendis ve bir bayan öğretmenin resmi yansıtılmış. 90'lı yıllarda başta Türkiye, Çin ve Polonya olmak üzere yurtdışına bavul ticaretine gidenlerin anısına yapılmış heykelde bayan öğretmenin büyük çantayı yük arabasıyla taşıdığı ve mühendisin ise ellerinde çanta tutarak araba taşıdığı tasvir edilmiş. Uzunluğu üç ve ağırlığı iki ton olan anıtın mimari ise Vladimir Krivuşin.

Taganski Ryad ticaret merkezi basın ve halkla ilişkiler masası Başkanı Lyudmila Belousova'ya göre, anıtta tasvir edilen bavulcuların hikayesini anlattı: “O dönem mühendisler, öğretmenler ve başka vasıflı kişiler ana mesleklerini bir kenara bırakarak ekmek parası için, aile geçimi için yurtdışına bavul ticaretine gidiyorlardı. Bavul ticareti 1990’lı yılların sembolü. Şimdi tarihe karışıyor. Bu yüzden bu mesleği anıtlaştırmağı kararlaştırdık. Bu insanlar hayat koşulları kötü olduğu sırada, kaderlerine darılmadılar ve riskli, ağır ticarete atıldılar. Bavulcular kendi emeği, akılları ve ticari becerileri sayesinde oluşan bu durumdan zaferle çıktılar.” dedi.

Bavul ticareti filmlere konu oldu

Rusya'da bavul ticareti ile ilgili daha önce de iki anıt inşa edilmişti. 2007 yılında Kaliningrad, daha sonra ise Belgorod kentinde açılan anıtlar aynı tarihi süreci sembolleştirmeyi hedefliyor.

Türkiye'den İstanbul Laleli ve Beyazit semtlerinden bavullarla taşınan ürünlerin Rusya pazarına arzı ayrı bir ticari mozaik olarak hatıralarda canlılığını koruyor. 1990’lı yıllarda filmlerde dizlerde ve daha bir çok alanda bavul ticareti konu olmuştu.

Örneğin 2005 yılında çevrilen Jmurki (Körebe) filminde mafya serserilerinin giydiği kısa deri çeketler de bavulcuların dışarıdan getirdikleri ürünler idi. Veya ünlü Brigada (Ekip) dizisinde uzun yıllar aradan sonra buluşan Rus polis karakol amiri, mafya başına, “Ben bir ara polisliği bıraktım, Türkiye'ye bavul ticaretine gittim.” diyerek Rusların genel kültürüne giren anıları dillendiriyordu.

Moskova, Cihan