Putin, her şeye rağmen Sberbank’tan kredi vermeye devam etmesini istedi

1

Rusya başbakanı Vladimir Putin, devlet bankası Sberbank’a bir ziyaret gerçekleştirerek, artan ödenmeyen borç oranlarına rağmen, bankanın kredi vermeye devam etmesini istedi. Rusya başbakanı, “Kutuyu kapatmak kolay. Doğru müşteriyi bularak, onunla çalışmak biraz daha zor. Elbette sizler kredilerde kaliteyi artırmak istiyorsunuz. Ancak kredi vermeyi durduramazsınız.” uyarısında bulundu.

 

Rusya’da hükümet reel sektörün canlanması için bankaların kredi vermeye devam etmelerini isterken, sayıları bini aşkın banka da artan ödenmeyen kredi oranları nedeni ile zor dönem yaşıyor. Bankalar hükümetten ödenmeyen krediler konusunda destek sağlamasını istiyor.

 

Bankacılık sektöründe ikinci bir krizin konuşulduğu dönemde Rusya başbakanı, ülkenin en büyük devlet bankası Sberbank’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, Merkez Bankası Başkanı, Sberbank Genel Müdürü German Gref ve diğer üst düzey yöneticilere bir toplantı gerçekleştirdi.

Bankalar ödenmeyen kredi oranlarından tedirgin

Sberbank’ın ödenmeyen hesap oranı yüzde 2,8’e yükseldi. Haziran başında bu rakam yüzde 2,6 olarak gerçekleşmişti. Şirket yıllık karlılık oranının da bir önceki yıla göre yüzde 92 gerileyerek 170,6 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Uluslar arası standartlara göre Rusya’da bankaların ödenmeyen kredilerinin oranı yüzde 10’u aştı. Uluslar arası derecelendirme ajansı Moody’s’e göre Rusya’da ödenmeyen kredi miktarı yüzde 11 seviyesinde. Yıl sonuna kadar da bu rakam yüzde 20’lerekadar çıkabilir.

Putin bankalardan da faiz oranlarını yüzde 14’e çekmelerini istedi. Sberbank kriz başında Merkez Bankası’ndan 500 milyar rublelik (16,7 milyar dolar) bir kredi almıştı. Bankaların şimdi aynı miktarda bir rakama daha ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Petrol varil fiyatlarının yükselişe geçmesi Rusya için yeni bir umut oldu. 60 doların üzerinde seyreden varil fiyatları Rusya’nın bütçe açığının azalmasına yardımcı oluyor.

Borsa 1000 puanın üzerinde bir gün tutunabildi

Ancak bugün Rusya borsalarında bir miktar gerileme görüldü. Önceki gün 1000 puanın üzerine çıkarak psikolojik sınırı aşan ruble bazlı MICEX indeksi, yüzde 2,21 değer kaybederek 980 puana geriledi. Dolar bazlı RTS indeksi de yatırımcısına yüzde 2,49 değer kaybettirdi. Borsada yüzde 4,13’lük düşüşle en büyük kaybı Sberbank gördü.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan