İkinci kriz dalgası yok

2

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrei Klepach 2010’un ilk yarısında da ekononik krizin devam edeceğini, ancak ikinci kriz dalgasının olmayacağını söyledi. Petrol varil fiyatlarının 60 doların üzerinde seyretmesi ve dünya borsalarından gelen toparlanma haberleri, Rusya ekonomisine de olumlu yansıdı.

 

Bakanlığın aylık yayınladığı ekonomik verileri değerlendiren Klepach, “Haziran’da Rusya ekonomisi yüzde 9,6 küçüldü. Mayıs ayında gerileme yüzde 11 olarak gerçekleşmişti.” dedi. Rusya bakan yardımcısı gerilemenin bir miktar azaldığına dikkat çekti.

 

Yatırımcıların kredilerini geri ödeyememeleri ve bankacılık sektörünün durumu nedeni ile 2010’un ilk yarısında da sıkıntının devam edeceğini kaydeden Klepach, “Ancak, ikinci bir kriz dalgasından kaçabildiğimizi düşünüyoruz. İkinci yarıda nakit çıkış ve girdisi birbirini dengeleyecek durumda. Ağustos ayında herhangi bir deflasyon beklentimiz yok.” öngörüsünde bulundu.

Bakan yardımcısı makroekonomik verilere göre yılın ikinci yarısında rublenin bir miktar zayıflayacağını, işsizliğin de artmaya devam edeceğini kaydetti. Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev de enflasyonla ilgili yeni açıklamada bulundu. Medvedev, 2009 sonunda öngörülen enflasyon rakamından 3-4 puan aşağıda yüzde 10-11 aralığında bir rakamın görüleceğini söyledi. 2008’de Rusya’da enflasyon yüzde 13,3 olarak gerçekleşmişti.

Bakan yardımcısına göre Rusya 2009’un ilk yarısında 43,3 milyar dolarlık ticaret fazlası oluştu. İlk çeyrekte 57,4 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracat, ikinci çeyrekte 68,1 milyar dolara çıktı. İthalat rakamları ise ilk çeyrekte 38,4 milyar dolar, ikinci çeyrekte de 43,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan