Putin’den çelik üreticilerine şartlı destek

2

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Rusya çelik üreticileri ile yaptığı görüşmede devletin çelik üreticilerine destek vereceğini ifade etti, ancak bu desteğin sonsuza dek devam etmeyeceğini belirtti.

 

Rusya'nın çelik zengini Magnitogorsk kentini ziyaret eden Putin, burada 1 milyar dolara mal olan ve enerji boru hatlarında kullanılacak çelik boru üretimini gerçekleştirecek fabrikanın açılışına katıldı. Kriz döneminde çelik fabrikasında üretim için ilk düğmeye basan Putin, çelik üreticilerine destek sözü verdi.

 

Çelik üreticilerin tekliflerini dinleyen Putin, petrol üretim alanında iş yapan şirketlere metal alım konusunda öncülüğü Rus üreticilerine vermeleri çağrısında bulundu. Çelik üreticilerine ayrıca ihracat yapmaları durumunda, vergi iadelerinin daha hızlı geri verileceği vaadinde bulundu.

Son iki yıl içinde Rusya hükümeti tarafında 700 farklı teknik mamülün ihracat vergisi azaltılırken, kara metal, ve borular için ithalat vergisi yükseltildi. Bunun dışında Rus üreticilerini korumak için hükümet, düşük kalite malların piyasadan kaldırılmak üzere inceleme başlatmıştı.

Bu sefer fırça yok, uyarı var

Putin konuşmasında çelik üreticilerine destek vereceğini ifade etti. Ayrıca üretim kalitesinin artırılması için bazı teknoloji donatımlarının vergisiz getirilmesine izin verileceğini kaydeden Putin, ancak bu desteğin sonsuza dek devam etmeyeceği konusunda çelik üreticilerini uyararak, imkanları iyi değerlendirmelerini istedi.

Geçtiğimiz yıl Putin çelik baronları ile yaptığı görüşme çok daha olumsuz geçmişti. Putin, Mechel fabrika sahibini çeliği dışarıya ülke içindeki fiyatlardan iki kat düşük fiyata sattığı gerekçesiyle topa tutmuştu. Putin “Mechel adında değerli bir şirketimiz var. Sahibi İgor Zuzin'i toplantıya davet ettik, ama o aniden rahatsızlandı. Sözünü ettiğimiz Mechel şirketi yılın ilk çeyreğinde ham maddeyi ülke içindeki fiyatın iki kat daha düşük fiyatına sattı. Yani dışarıdaki fiyatlardan da iki kat düşük olduğu anlamına geliyor. Peki bunun vergisi nerede?” şeklinde tepki göstermişti. Bir gün sonra da Mechel, dünya borsalarında üçte birlik bir değer kaybına uğramıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan