Rusya’da işsiz ordusu 6,5 milyona ulaştı

1

Rusya küresel mali krizin etkisinden kurtulmaya çalışırken, reel sektörde işler beklendiği gibi gitmiyor. Uzmanlar ikinci kriz dalgasının atlatıldığını, ancak krizin 2010’da da devam edeceği uyarısında bulunuyor. Gelecek yıl bütçenin üçte biri açık verecek Rusya, 10 milyar dolar dışardan borç almaya hazırlanıyor. Tünelin ucunun henüz net olarak görülememiş olması, istihdama olumsuz yansıyor. Haziran ayında işini kaybeden 200 bin kişi ile birlikte Rusya’da işsiz ordusu da 6,5 milyona ulaştı. Bu da çalışan nüfusun yüzde 8,5’ine denk geliyor.

 

Rusya Sağlık ve Sosyal Bakan Yardımcısı Maksim Topilin, Ekho Moskvı radyosuna yaptığı açıklamada, Uluslar arası İşçi Örgütü’nün hesaplama yöntemlerine göre işsiz sayısının, Ağustos 2008’den bu yana 2 milyon artarak 6,5 milyona ulaştığını söyledi. Rusya parlamentosu üst kanadı Federal Konsey Başkanı Sergey Miranov ise yetkilileri işsizliği anlamamakla suçladı ve sayının 8 milyonu geçtiğini iddia etti. Rusya ana muhalefeti Komunist Parti Başkanı Gennadi Zyuganov’a göre de, yıl sonunda rakam 10 milyonu bulacak.

 

Yetkililer işsizliğe gerekçe olarak, petrol varil fiyatlarının düşmesi, iç ve dış taleplerin azalması ve küresel mali krizi gösteriyor. Topilin, Mayıs ve Haziran aylarının başında durumun iyiye doğru gittiğini, ancak yeniden işsiz sayısında bir artışın oluşmaya başladığını kaydetti. Resmi kayıtlı işsiz sayısı ise 2 milyon 150 bine ulaştı.

Bakanlığın açıkladığı rakamları doğru bulmayan Miranov, “Gerçek rakam 8 milyonu aşmış durumda. Sonbaharla birlikte insanlar bahçelerinden, daçyalarından dönmeye başlayacak. O zaman bu rakam daha net görülecek. Sağlık ve Sosyal Bakanlığı’nın yaz mevsimini iyi değerlendirerek, bölgelerde istihdam konusunda çalışmalar yürütmesi gerekiyor. Federal yetkililer rakamlarla hokkabazlık yapmak yerine, istihdam programlarına nasıl destek vereceklerine baksınlar.” uyarısında bulundu.

Türkiye’de 1,4 milyar dolarlık turizm yatırımı ile gündeme gelen Telman İsmailov’a ait Çerkizovski pazarının kapatılması da işsiz sayısını 100 bin artıracağı iddia ediliyor. Pazara mal veren 5 bin Türk firması da olaydan etkilenirken, önceki gün gelen Çin’li yetkililer de bir sonuç alamadı. Moskova belediye başkanı Yuri Lujov, ‘Çin’lilerin işlerini kaybetmeleri benim sorumluluğumda değil.’ yanıtını verdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan