Petrol para etmeyince, Rusya altın üretimini yüzde 25 artırdı

146

Rusya Altın Madenciler Birliği'nden yapılan açıklamada Rusya 2009’un ilk yarısında altın üretimi yüzde 24,6 arttı.

Açıklamada Ocak-Haziran 2009 dönemi içerisinde Rusya'da 77,3 ton altın üretildiği belirtildi. Bu altın üretimini geçen yılın aynı dönemle kıyaslandığımda yüzde 24,6 arttığı görülüyor.

 

Altın üretiminde artış özellikle Çukotka, Amur ve Rusya'nın uzak doğu bölgelerinde bulunan madenlerinde görüldü. Rusya'nın altın üretimi 2008 yılında yüzde 13,3 artarak 184,49 tona ulaşmıştı.

 

Ülkenin en büyük altın üreten şirketi ise Polyus Gold. Şirketin Rusya genelinde beş farklı altın üretim ve keşif madeni bulunuyor. Bunlar: Krasnoyarsk'ta, Sibirya'da Irkutsk kentinde, Uzak doğusunda Magadan ve Amur bölgelerinde, ve Doğu Sibirya'da Saha Cumhuriyeti'nde (Yakutistan'da).

Elmas üretimi de hız kesmiyor

Öte yandan Rusya'nın en büyük elmas üreticisi Alrosa, 2009 yılı içinde 2 milyar dolarlık elmas satmayı amaçladığını duyurdu. Alrosa şirketine Temmuz'un başında yeni başkanı olarak atanan Fyodr Andreyev gazetecilere şirketin hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Andreyev, “Şirken 2009 için koyduğu 2 milyar dolar hedefini ulaşmaya amaçlıyor. İlk 50 milyon dolarlık anlaşmamız imzalanmış durumda.” şeklinde konuştu.

Müşterilerin hem Rusya tüketicilerden hem yabancı şirketlerden oluşacağını anlatan Andreyev, elmas üretiminin büyük kısmı Rusya Değerli Madenler Deposu tarafından satın alınacağını ifade etti.

Alrosa Rusya'da yüzde 97, yurtdışında ise yüzde 25 satış oranlarına sahip. Rusya hükümeti Alrosa şirketinin yüzde 50.9 hissesini elinde bulunduruyor.

Alrosa Grup 2008 yılında 2.18 milyar dolar değerinde ham, ve 157,5 milyon dolar değerinde işlenmiş elmas sattı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan