Kriz Rusya’da inşaat sektörünü fena vurdu, projelerin yüzde 80’i donduruldu

7

Küresel ekonomik kriz nedeni ile Rusya inşaat sektörü durma noktasına geldi. Türk müteahhitlik firmalarının da yoğun iş yaptığı sektörde projelerin yüzde 80’i donduruldu. İşlerin ne zaman açılacağı ile ilgili bir öngörüde bulunmak da zor. Ağustos 2008’den bu yana, 50 binden fazla Türk inşaat işçisi de evlerine dönmek zorunda kaldı. Rusya’da milyar dolarlık işler üreten yaklaşık 250 Türk inşaat firması da beklemede.

Rusya Müteaahitler Birliği başkanı Vladimir Yakovlev düzenlediği basın toplantısında sektörün zor durumda olduğunu, projelerin yüzde 80’inin dondurulduğunu açıkladı. Özellikle konut talebinde hızlı bir düşüş olduğuna işaret eden yetkili, “Bankalar mortgage faiz oranlarını yükseltti. Çoğu zaman kredi bulmak mümkün olmuyor.” dedi.

Kamuya ait sosyal tesis, hastane, eğitim ve diğer alt yapı inşaatları ile ilgili sorun yaşanmadığına dikkat çeken Yakovlev, an büyük sorun ticari inşaatlarla ilgili olduğunu kaydetti. Başkan izinlerin alınması ve hukuki hazırlık süreçlerinin hızlandırılması durumunda maliyetlerin yüzde 20-40 arasında düşürülebileceğini kaydetti.

İnşaata başlama süresi ABD’den 17,5 kat daha uzun

İnşaata başlayabilmek için gerekli evrakların hazırlanması ile ilgili sürecin çok uzun olduğuna değinen Yakovlev, “Rusya’da bu süreci tamamlamak için ortalama 702 gün harcıyoruz. Bu ABD’de 40 gün. Yani bizden 17,5 kat daha kısa bir süre. Avrupa Birliği ülkeleri için de bu zaman en fazla 80 güne çıkabiliyor.” eleştirisinde bulundu.

Mevcut krize rağmen sektörün önünün açık olduğunu kaydeden başkan, hukuki süreçlerin kolaylaştırılması, hazırlanan evraklarla ilgili masrafların yeniden düzenlenmesi önerisinde bulundu. Başkan, bölgelerde devam eden inşaatlarla ilgili de, yerel yöneticilerin izinleri iptal yetkilerinin olmasının sıkıntı oluşturduğunu kaydetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan