Çin Rusya’ya Çerkizovski’ye alternatif iş merkezi kuruyor

11

Türkiye’de turizm yatırımı gerçekleştiren Telman İsmailov’un sahibi olduğu Çerkizovski pazarının kapatılması ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Rusya basınında Çin’in Rusya ile anlaşma sağladığı, mevcut Çerkizovski pazarının bulunduğu alana 1 milyar dolarlık bir iş merkezi kuracağı bilgisi yer aldı. Moskova şehir yönetiminden yapılan açıklamada Çin’in ticaret merkezi ile ilgili talebinin doğru olduğu, ancak yer konusunun doğru olmadığı belirtildi.

 

Şehir yönetiminden Vladimir Malişkov Çin’li yatırımcılara şehir merkezinin dışında iki ayrı yer önerdiklerini, bunun Çerkizovski pazarında işini kaybeden Çin’li firmalar için kullanılacağını belirtti. Malişkov şehir merkezinin dışında 40 ve 60 hektar büyüklüğünde iki ayrı yerin teklif edildiğini, şehir merkezinde herhangi bir öneriyi kabul etmeyeceklerini belirtti.

 

The Moscow Times’da yer alan habere göre, Rusya-Çin Ticaret Merkezi başkanı Sergey Sanakoyev de yeni kurulması planlanan Çin ticaret merkezinin, Çerkizovski’nin yerini almayacağını, bunun daha ciddi, tamamı ile resmi çalışan Çinli tüccarlara hitap edeceğini kaydetti.

Çerkizovski’nin kapatılmasının ardından Çin’li firmaların 2 milyar dolarlık malına el konduğu ve 60-80 bin civarında Çin’li işçinin de işlerini kaybettiği iddia edilmişti. Geçen hafta Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Gao Hucheng Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirerek çözüm yolları aramıştı. Kaçak mallar konusunda Rus makamlarını haklı bulan Çin’li yetkililerin yeni ticaret merkezi konusunda düğmeye bastığı kaydediliyor.

Pazarın kapatılmasının ardından 5 bin civarında Türk teksitil firmasının etkilendiği iddia edilmişti. Ankara, pazarın kapatılması olayını Rusya’nı iç meselesi olarak görüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan