Putin’den Türkiye ziyareti öncesi boru hattı atağı

3

Rusya başbakanı Vladimir Putin, başbakan Recep Tayip Erdoğan’la 6 Ağustos ziyareti ile ilgili mutabakat sağlamasının ardından, Rusya’nın en doğusuna uçtu. Vladivostok bölgesinde Gazprom’un Uzakdoğu hattını oluşturacak boru hattının açılışını yaptı. Sembolik olarak imza atan ve kaynak düğmesine basan Putin, öncelikli hedeflerinin iç piyasa olduğunu söyledi. Ancak hedefte Sakhalin bölgesindeki doğalgazın Japonya’ya ulaştırılması var.

 

Gazprom başkanı Aleksey Miller Tokya’ya gerçekleştirdiği ziyarette Vladivostok bölgesinden Japonya’ya doğalgaz sevkıyatını görüşmüştü. Sakhalin-Habarovsk-Vladivostok arasındaki 1800 kilometrelik hat tamamlandığında yıllık 30 milyar metreküp doğalgaz sevkıyatı gerçekleştirilecek. Hattın ikinci aşamasının da tamamlanmasının ardından kapasite 47 milyar metreküpe çıkarılacak.

 

Hattın 2011 yılının ortasında hazır olması hedefleniyor. Putin yaptığını konuşmada, “Uzak doğu ve Doğu Sibirya’nın doğalgaz üretimi açısından yeni bir merkez olmasını hedefliyoruz.” dedi. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC)’nün 2012 yılında zirvesinin yapılacağı Vladivostok şehrinin kalkınması için yoğun çalışmalar da sürdürülüyor.

Gazprom CEO yardımcısı Aleksander Ananenkov, şirketin krize rağmen yatırımlara devam ettiğini, mevcut talep azalmasının geçici bir durum olduğunu söyledi. Doğalgaz endüstrisinin gelişimi için yatırım çalışmalarının devam ettirilmesi gerektiğini belirten yetkili, “Hazır olmak zorundayız. Krizden sonra hızlı bir talep artışı bekliyoruz.” dedi.

Rusya’nın Avrupa’ya yönelik projeleri ise Ankara’da imzalanan Nabucco doğalgaz boru hattı projesi nedeni ile sıkıntıya girdi. Moskova’yı endişelendiren bir diğer konu ise Bulgaristan. Nezavisimaya Gazeta’da yer alan analize göre Bulgaristan’da iktidara gelen yeni yönetim Moskova’nın Güney Akım’la ilgili projelerini tehlikeye sokabilir. Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı ve Belene nükleer santrali inşaatı ile ilgili projelerin de başarısız olma ihtimali bulunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan