Rusya'yla "Gümrük Krizi" Aşılıyor

2

İmzalanan protokolle, Türk mallarının Rusya gümrüklerinde yaşadığı sıkıntıların sona ermesi bekleniyor.

Türkiye ile Rusya arasında yeni bir dönem başladı ve bu yeni dönem anlaşmalara konan imzalarla teyit edildi.

Türkiye ile Rusya arasında gümrük işlemlerine ilişkin imzalanan protokolle, Türk mallarının Rusya gümrüklerinde yaşadığı sıkıntıların sona ermesi bekleniyor.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın makamından yapılan açıklamada, Putin'in Ankara ziyareti kapsamında yürütülen görüşmelerde, gümrüklerde yaşanan sıkıntıların dile getirildiği ve bu sıkıntıların giderilmesi için adımların atıldığı kaydedildi.

Türkiye ile Rusya Gümrük İşlemlerine İlişkin Mutabakat Zaptı'nın imzalandığının belirtildiği açıklamada, "Rusya Federal Gümrük Servisi'nin, Türkiye menşeli ve Türkiye'den ithal edilen eşyaya yönelik tam tespit uygulamasını getiren ve iki ülke arasında yaşanan gümrük krizine yolaçan 13 Ağustos 2008 tarihli genelge ve diğer idari tedbirler 17 Ağustos 2009 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılacak ve gümrük işlemleri olağan rejim çerçevesinde gerçekleştirilecektir" denildi.

Böylece, bir yıldır iki ülke arasında süren gümrük krizi çözüme ulaşıyor.

Rusya ile imzalanan protokol kapsamında iki ülke arasında ticaret hacminin artmasının beklendiğine dikkat çekilen açıklamada, Türkiye ile Rusya arasındaki ticareti kolaylaştırmak için 'Basitleştirilmiş Gümrük Hattı' kurulacağı bilgisi de verildi.

TRT