Rusya ile tarımda yeni dönem

16

Türkiye'nin Rusya'ya yönelik tarım ürünleri ticaretinde, bu yıl sonu itibariyle önemli gelişmelerin olması bekleniyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in ziyareti sırasında paraf edilen sebze-meyve ihracatında kontrollerin yumuşatılmasını sağlayacak bitki karantina anlaşmasının, bir ay içinde hükümetler düzeyinde imzalanması öngörülüyor.

 

Putin'in ziyareti sırasında imzalanan su ürünleri ticareti memorandumu ile ticaret karşılıklı kurallara bağlanırken, en önemli gelişme tavuk eti ihracatında bekleniyor. Rusya'dan 31 Ağustos'ta Türkiye'ye gelecek 10-11 kişilik uzman heyet, 46 tavuk ve yumurta işletmesinde inceleme yapacak. İnceleme sonuçlarına göre, uygun bulunacak tesislerden Rusya'ya tavuk eti ihracatı mümkün olacak.

 

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Danışmanı Doç. Erol Şengör, Rusya'nın ABD'den yaptığı 1,2 milyon tonluk tavuk eti ithalatı kotasını 700 bin tona düşürdüğünü ve bunu başka ülkelerden sağlamayı öngördüğünü belirterek, ''Yakınlık nedeniyle bu konuda Türkiye'nin şansı oldukça yüksek. Özellikle taze tavuk eti konusunda avantajımız var. Tesislerimiz de gerçekten çok iyi düzeyde. Heyetin ziyaretinden sonra ihracatta olumlu gelişmelerin başlaması konusunda çok ümitliyiz'' dedi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Ankara ziyareti öncesinde, iki ülke tarım yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde, 5 ayrı konuda anlaşma sağlandı. Görüşmeler sırasında önemli aşamaya getirilen iki ülke arasında zirai karantina anlaşması, Putin'in ziyareti sırasında paraf edildi. Anlaşmanın Eylül ayında hükümetler düzeyinde imzalanması öngörülüyor.

Halen geçen yıl ve bu yıl imzalanan memorandumlar ile sürdürülen sebze meyve ticareti sırasında uygulanacak tedbirler konusunda da mutabakat sağlandı. Buna göre, Rusya'ya ihracat yapacak firmalar, zorunlu olarak tarım danışmanı istihdam edecek. Bu danışmanlar, ürün sağlayan çiftçilere üretim aşamasında danışmanlık yapacak ve tarım ilacı kullanımı konusunda bilgilendirecek. Böylece ilaç kalıntısı ve diğer bulaşanlar açısından sorunların giderilmesi sağlanacak. Bu nitelikteki firmalar Rusya'ya da bildirilecek. Ciddi, ihracatında sorun yaşanmayan firmalara, Rusya'nın ilerde ithalat kontrolleri sırasında kolaylık sağlayacağı belirtiliyor.

SU ÜRÜNLERİ TİCARETİ

İmzalanan su ürünleri ticareti memorandumu ile de iki ülke arasındaki ticarette karşılıklı uyulacak kurallar belirlendi. Rusya'ya daha önce 2006 yılında yapılan balık ihracatında bir sorun yaşandığı ve ondan sonra 2007'de Rusya'dan gelen bir heyetin tesisleri inceleyerek 6 tane işleme tesisine uygunluk verdiğini anlatan yetkililer, ''İmzalanan memorandum uyarınca, işlenmiş su ürün ticaretinde tesislerin nitelikleri ve uygulanacak kurallar belirlendi. Bundan sonra, bu niteliklere uygun tesislere bakanlık olarak biz uygunluk vereceğiz ve Rusya'ya bu tesisi bildireceğiz. Daha sonra bu tesis de Rusya'ya işlenmiş su ürünü ihraç edebilecek'' dedi.

Memorandum, karşılıklı mevzuat ve güvenlik standartlarında bildirimi uygun görülen tesislerin 2-5 yılda denetimini öngörüyor.

Görüşmeler sırasında Türk tarafı, Rusya'ya, buğday ithalatı sırasında aradığı kriterleri ve uyguladığı kontrol önlemleri hakkında da bilgi verdi.

TAVUK ETİ İHRACATINDA ÖNEMLİ PAZAR OLABİLİR

Rusya'ya sebze meyveden sonra tavuk eti ihracatında da önemli gelişmelerin olması bekleniyor. Daha önce kuş gribini gerekçe göstererek Türkiye'den tavuk eti ithalatını durduran Rusya, sektördeki gelişmeleri göstermek üzere Türkiye'ye heyet gönderilmesi konusunda ikna edildi. Buna göre, 31 Ağustos'ta bu ülkeden 10-11 kişilik bir uzman heyeti gelecek. Bu kişiler, öncelikle beyaz et üretimi ve kontrol mevzuatı konusunda bilgilendirilecek. Toplam 10 gün kalacak olan heyet 3 gruba ayrılarak, belirlenen 23 beyaz et, 23 yumurta işletmesinde, ayrıca kontrol ve analiz laboratuvarlarında inceleme yapacak. Heyet incelemeler sonucunda bir rapor hazırlayacak ve bu rapora göre ihracatı uygun görülen firmalar belirlenecek.

BESD-BİR Danışmanı Doç. Erol Şengör, Türkiye'deki beyaz et ve yumurta tesislerinin gerçekten çok iyi durumda olduğunu belirterek, incelemeden olumsuz sonuç çıkmasını beklemediklerini ve Rusya'ya ihracatın başlaması konusunda çok ümitli olduklarını söyledi.

Rusya'nın ABD'den 1,2 milyon ton olan tavuk eti ithalat kotasını 500 bin ton azalttığını ve bunu çevre ülkelerden sağlamayı öngördüğünü anlatan Doç. Şengör, bu konuda Türkiye'nin yakınlık nedeniyle en avantajlı ülkelerden biri olduğunu vurguladı. Halen 1,2 milyon ton üretim yapan sektörün yüzde 25-30 düşük kapasite ile çalıştığını anlatan Doç. Şengör, orta vadede 100-200 bin ton ihracat potansiyelinin bulunduğunu kaydetti.

AB'nin 7 tesisi ithalat listesine almasından sonra, firmaların numuneleri gönderdiğini ve fiyatların tartışıldığını belirten Doç. Şengör, AB'ye ihracat konusunda da çok kısa zamanda olumlu gelişmeler beklendiğini söyledi.

aa