Kalaşnikof fabrikası üretimi durdurdu

131

Dünyaca ünlü Rus piyade tüfeği 'Kalaşnikof'u üreten fabrika biriken borçları yüzünden üretimi durdurdu.

Rusya'nın Kirov bölgesinde faaliyet gösteren Molot silah fabrikası banka ve işçilerine bir milyar ruble borcu olduğunu duyurdu. Yetkililer fabrikanın üretime başlayabilmesi için en az 300-400 milyon rubleye(10-14 milyon dolar) ihtiyacı olduğunu söylüyor. Fabrikanın başvurduğu krediler henüz çıkmazken, işçilerin uzun süredir maaşlarını alamadığı kaydedildi.

 

Molot fabrikası geçtiğimiz haziran ayında devlet bütçesinden 439 milyon 200 bin ruble(14 bin 640 dolar) kredi almıştı. Fabrika bu paraları çalışan işçilerin biriken maaşlarının ödenmesi için harcadığını söylüyor. Yetkililer fabrikada durumun halen gergin olduğunu belirtiyor. Maaşları ödeyemeyen fabrika yönetimi üretimi durdurmaya mecbur kaldı. Beş bin kişinin çalıştığı fabrikada sadece güvenlik elemanları kaldı. Fabrikanın 2 bin 700 işçisini geçici olarak başka iş yerlerine yerleştirdiği ifade

 

1940 yılında kurulan Molot fabrikası, uzun yıllar Sovyetler Birliği'nin piyade tüfek ihtiyacını karşıladı. Fabrika, ünlü Kalaşnikov silahı başta olmak üzere diğer silah ve mermiler de üretiyor. Fabrikanın hisse senetlerinin yarısından çoğu devlet (Rostehnologiya ve Rosimuşestvo) kurumlarına ait. Fabrikanın 2008 yılındaki ilk dokuz ayının geliri 864 milyon(28 milyon dolar), zarar ise 149 milyon ruble(4 milyon 900 bin dolar) şeklinde açıklanmıştı.

Geçtiğimiz mart ayında Fabrika Genel Müdürü Sergey Bahmuranov' ya işçi maşalarını ödemediği için dava açılmıştı.

'Kalaşnikof' isimi tüfeğin mucidi Mihail Timofeyeviç Kalaşnikof'tan aldı. İkinci Dünya Savaşı'nda yaralanan Kalaşnikof daha sonra etkilendiği Alman piyade tüfeklerine benzer Kalaşnikof markasını icat etti. Kalaşnikof piyade tüfekleri 1949 yılında seri bir şekilde üretilmeye başlandı. Dünyada en çok kullanılan piyade tüfeği unvanına sahip Kalaşnikoflar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de yaygın olarak sahip olduğu bir silah.

Bulgaristan, Çin ve Polonya´da olmak üzere dünyada fason olarak her yıl 900 bin Kalaşnikof üretiliyor.

CİHAN