Kommersant: Gazprom, Türkiye'de güçlendi

1

Rus Kommersant gazetesi, ülkenin dev doğalgaz şirketi Gazprom'un Türk Bosphorus Gas Corporation şirketindeki hissesini yüzde 51'e çıkaracağını yazdı. Gazprom 2003 yılında kurulan ve Türkiye’nin doğalgaz ithal eden ilk şirketinin yüzde 40’ının sahibi bulunuyor.

 

Gazprom'a ait Germania ZMB GmbH şirketinden yapılan açıklamada, Türk Bosphorus firmasındaki hisse senetlerini artıracakları belirtildi. Kommersant'a göre, Gazprom'a ait şirket gelecekte Bosphorus'taki hisse payını yüzde 71'e çıkarmayı da hedefliyor.

 

Kommersant'a konuşan Gazprom şirketi üst düzey yetkilisi, amaçlarının Türkiye'de güçlenmek olduğunu ifade etti. Yetkili, “Bosphorus Gas şirketi, Rus doğalgaz tekelinin Türk iç piyasasında bir kalesi haline gelmesi lazım. Şirket satış kapasitesini artıracak, doğalgaz dağıtımı ağının özelleştirilmesi çalışmalarında katılım için çeşitli yöntemler ele alacak. Şimdi Türkiye dünya dev doğalgaz kavşağına dönüşüyor. Bu koşullarda Gazprom'un Türkiye'de kendi şirketleri olması şart.” dedi.

Haberde, Gazprom'un Türkiye ile ilişkilerini geliştirdiği de kaydedilerek Moskova ve Ankara arasında Güney Akım ve Mavi Akım-2 projesiyle ilgili anlaşmaların yapıldığı da hatırlatıldı.

Kommersant'a konuşan TÜRKSAM Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Sinan Ogan da, anlaşmanın iki tarafın da çıkarına olduğunu belirtti. Ogan, “Gazprom daha önce de Türk iç piyasasına girmeye çalışmıştı, ama bu onun için kolay olmadı. Bosphorus Gas şirketi için böyle bir olanak mevcut, ama sermayesi yetmiyor. Dolayısıyla anlaşma iki tarafın da çıkarına. Türkiye doğalgaz boru hattı sistemi inşa etmeyi planlıyor. BOTAŞ da iç piyasadaki kendi payını satmayı düşünüyor. Bu durumda da Gazprom'un eline Türkiye'deki gelişmelere katılmak için fırsat geçiyor.” şeklinde konuştu.

Moskova, Cihan