Moskova'da “İslam Finansı” kursu açılıyor

2

Faizsiz bankacılık konusunda çalışmalarını yoğunlaştıran Rusya, İslami mali sistemle ilgili açtığı kursla eleman yetiştirmeye başlıyor. Rusya Müftüler Konseyi ve Moskova Ekonomik Yüksek Okulu'na bağlı Arap İdari Kalkınma Merkezi’nin koordinasyonu ile ‘İslam Finans’ı kursu açılıyor. İslam finans uzmanlarının ders vereceği kursun sonunda, katılımcılara sertifika da verilecek.

Müftüler Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada kursta ders alan vatandaşların İslam finansıyla ilgili geniş bilgiye sahip olabilecekleri kaydedildi. Açıklamada, “Kurs katılımcıları ders boyunca İslam finansının teorik ve pratiği ile ilgili geniş bilgiye sahip olacaklar. İslam finansı ise Müslüman dünyasında ve batı ülkelerinde geniş şekilde kullanılan finans sisteminin alternatifi sayılıyor.” denildi.

Kursta katılımcılara İslami finans kurumlarının izledikleri çalışma yöntemleri, kredi ve diğer faaliyetlerle ilgili bilgiler verilecek. Rusya Müftüler Konseyi, son zamanlarda dünya finans sisteminde yaşanan değişiklikler nedeniyle İslam ekonomisine yönelik ilginin arttığı ve dolayısıyla Moskova’da açılacak İslam Finansı kursunun günümüzde önem arzettiğini de belirtti.

Rusya'nın hedefi faizsiz bankacılık

Günümüzde Rusya'da İslam bankacılığı konusu sık sık tartışılıyor. Daha önce de Cihan'a özel konuşan Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin Rusya'nın yeni hedefinin faizsiz bankacılık olduğunu belirtmişti. Rusya'da çok sayıda Müslüman olduğunu, bunların ihtiyaçlarından birinin de faizsiz bankalar olduğuna değinen Gaynuddin, “Dünyada 300'ün üzerinde bu tür bankalar var. ABD, İngiltere, Çin, Avustralya ve diğer ülkelerde uygulamaları mevcut. Ekonomik krizde dev Amerikan bankları sıkıntı yaşarken, bu bankalardan hiç biri sıkıntı yaşamadı. Bu çok önemli bir gösterge. Moskova'da, Kazan'da ve St. Petersburg'da konu ile ilgili forumlar düzenlendi. Rusya'da da bu sistemin kurulması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Medvedev'in ziyaretinde de konuyu kendisine ilettik. Rusya devlet başkanı talebimizi olumlu karşıladı.” bilgisini vermişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan