Ukrayna 2010’da Rusya’dan yüzde 25 daha az doğalgaz alacak

0

Ukrayna başbakanı Yulia Timoşenko gelecek yıl Rusya’dan alacakları doğalgaz miktarında yüzde 25 kesintiye gideceklerini açıkladı. Ekonomik açıdan ödemede sıkıntılar yaşansa da Rusya için Ukrayna satışları önemli gelir kaynağı oluşturuyor. 2009’da 33 milyar metreküp doğalgaz alımı gerçekleştiren Ukrayna, 2010 yılında bu rakamı 25 milyar metreküpe çekecek. 2008 yılında 49 milyar metreküp doğalgaz alımı gerçekleştiren Ukrayna, bu alım için 8,6 milyar dolar ödeme yapmıştı.

Yıl başında Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizin ardından iki ülke doğalgaz alımında piyasa fiyatlarının yüzde 20 indirimine yeni bir anlaşma sağlamıştı. Kiev uluslarası piyasalarda doğalgaz fiyatının düşmesi nedeni ile ilk çeyrekte bin metreküp için 360 dolar ödeyen Kiev, şu an bin metreküp için 198 dolar ödeme yapıyor.

Gazprom 2009’da yüzde 40 gerileme bekliyor

Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom, son aylarda Avrupa taleplerinde artış olmasına rağmen 2009 yılında bir önceki yıla göre satışlarda yüzde 40 düşüş beklediğini açıklamıştı. Gazprom CEO yardımcısı Aleksander Medvedev yaptığı değerlendirmede, “Avrupa ihracatımız 2009’un ilk yarısında 60 milyar metreküp olarak gerçekleşti. Bu rakam başlangıçta öngördüğümüz rakamdan yüzde 26 daha az. Tüm yıl için de toplam 142 milyar metreküplük bir ihracat öngörüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Gazprom petrol varil fiyatlarında yaşanan düşüş ve ekonomik krizden kaynaklanan talep azalması nedeni ile zor günler yaşıyor. Gazprom’un 2009 yılında yüzde 22 ile yüzde 50 arasında yatırım programlarında kesintiye gittiği ve bazı bölgelerde doğalgaz arama çalışmalarını da ertelediği belirtiliyor. Medvedev tüm olumsuz verilere rağmen kötümser olmadıklarını, panik durumu ya da kötümser olmak için herhangi bir neden olmadığını kaydetmişti. 2009 yılı satış rakamlarının 40 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini ifade eden Gazprom CEO yardımcısı, bunun 2008 yılında 65 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtmişti.

Diğer taraftan Gazprom’un doğalgaz satışında katı fiyat uygulaması da eleştiriliyor. Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Sergey Kudriaşov, Gazprom’un rakiplerinin fiyat indirimine giderek Avrupa piyasasında etkin olmaya başladıklarına dikkat çekerek, “Avrupa Ekim ayından bu yana daha az Rus doğalgazı almaya başladı. Spot piyasada doğalgaz maliyetleri, uzun vadeli kontratlara göre neredeyse yarı yarıya düşük.” uyarısında bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan