Rus Gazprom'un kapısından içeri giremezdik, şimdi ortaklık yapıyoruz

8

Rus enerji devi Gazprom ile işbirliği anlaşması imzalayan Aksa Enerji, gelişmelerden umutlu. İki şirket, görüşmelerden olumlu sonuç alırsa nihai anlaşmaya imza atacak. Ortaklık, yeni bir şirket kurma veya Aksa'nın mevcut şirketlerinden hisse satın alma şeklinde olabilecek.

 

Dünyanın en büyük doğalgaz tedarikçisi Gazprom ile işbirliğini çok olumlu bir gelişme olarak yorumlayan Aksa'nın bağlı olduğu Kazancı Holding Başkanı Mehmet Kazancı, işbirliği için ilginç bir yorum yaptı: "Bir dönem, Gazprom'un kapısından içeri giremezdik. Şimdi ortaklığı konuşuyoruz. Türkiye için çok önemli bir gelişme."

 

Aksa, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretinde Gazprom ile işbirliği protokolü imzalamıştı. Protokol, Türkiye'ye doğalgaz ithalatı, dağıtımı ve Ceyhan'da LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) konularını içeriyor. İki şirket, nihai anlaşmaya varırsa İstanbul ve Ankara doğalgaz özelleştirmelerine de birlikte katılacaklar. Kazancı Holding bünyesinde faaliyet gösteren Aksa'nın temelleri 1968'de Ali Metin Kazancı tarafından atıldı. İlk şirket, elektrikli motor fabrikası olurken, sonraki süreçte Aksa Grubu, jeneratör üretimine başladı. Halen enerjiden tarıma değişik alanlarda faaliyet gösteren Grup, 2000'li yılların başında doğalgaz pazarının serbestleşmesiyle gaz dağıtım işine girdi ve halen 20 ilde, 600 bin aboneye yaklaşık 5 milyar metreküp gaz dağıtımı-ticaretini yapıyor. Şirket son olarak Antalya'da toplam kurulu gücü 1.150 megavat olacak doğalgaz çevrim santrali yatırımını yaptı. Yatırımın maliyeti 1 milyar doları buluyor.

Aksa Enerji, son günlerde Gazprom ile yaptığı işbirliğiyle öne çıktı. Kamuoyunda merak uyandıran işbirliğine holdingin başkanı Mehmet Kazancı açıklık getiriyor: "Türkiye'de 20 ilde gaz dağıtımı yapan en büyük şirketiz. Gazprom da 200 milyar dolarlık dünyanın en büyük üretici şirketi, aynı zamanda Avrupa başta olmak üzere değişik ülkelerde gaz satışı-dağıtımı yapıyor. Türkiye de (BOTAŞ) Gazprom için en büyük müşterilerinin başında geliyor. Gazprom'un bu pazara girmek istemesi çok doğal. Ve bu pazarın en büyük oyuncusuyla (Aksa) işbirliği yapması da gayet normal karşılanmalı. Bunun arkasında başka bir şey aramak iyi niyetle bağdaşmaz. Aksa, 90'lı yılların ortalarından itibaren enerjide var olan bir şirket. Ama, fazla medyatik olmayan bir şirket." Gazprom ile yapılan görüşmelerin benzerini İran'la 2000'li yılların başında da yaptıkları bilgisini veren Kazancı, İran'la daha kısa bir sürede işbirliği yapmayı beklerken sonuç alamadıklarını, Gazprom'la daha sonra görüşmeye başlamalarına karşın daha hızlı sonuç aldıklarını ifade etti.

Aksa, elektrik dağıtım ihalelerine de girecek. Kazancı, elektrik ihalelerini yakından takip ettiklerini, iyi fiyat bulmaları halinde dağıtım bölgesi alacaklarını söyledi. Aksa Grup Başkanı Mehmet Kazancı, 2002 yılı ortalarında bir medya grubunu satın almayı düşündüklerini ancak bundan son anda vazgeçtiklerini söyledi. Kazancı, vazgeçmelerine neden olarak, konuyu aile içinde uzun uzadıya konuştuklarını ve ağırlıklı olarak enerji sektöründe yer almalarının daha sağlıklı olacağına karar vermelerini gösterdi.

ANTALYA'YA 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Aksa Enerji, Antalya'da 1 milyar dolara mal olacak doğalgaz çevrim santralinin ikinci bölümünü hizmete açtı. Toplam kurulu gücü 1.150 MW (megavat) olacak ve tam kapasite çalışmaya başladığında Türkiye'nin toplam elektrik ihtiyacının yüzde 5'ini karşılayacak santralin maliyeti 1 milyar doları bulacak. İlk etabı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Ali Metin Kazancı Doğalgaz Enerji Santrali'nin ikinci etabının önceki gün yapılan açılış törenine Enerji Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş ile başta Gazprom Başkanı Alexsander Medvedev olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı. Bakan Yıldız, santralin turizm bölgesi Antalya'nın enerji ihtiyacının kesintisiz karşılanmasını sağlayacağını söylerken EPDK Başkanı Hasan Köktaş ise 1 milyar dolara mal olacak santralin yaklaşık 9 milyar kilovatsaat elektrik üreteceğine dikkat çekti.

ZAMAN