Çerkizovski pazarı yıl sonuna kadar yok olacak

1

Yaklaşık iki ay önce kapatılan Moskova Çerkizovski pazarı, yıl sonuna kadar tamamen ortadan kaldırılacak. Antalya'da 1,4 milyar dolarlık yatırımı ile gündeme gelen Telman İsmailov’a ait pazar AST firması tarafından işletiliyordu.

Basına açıklamada bulunan Moskova Belediyesi Doğu İdari Bölge Başkanı Nikolay Yevtihiyev, pazarın sökülmesiyle ilgili çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirtti. Rus yetkili, “Çerkizovski pazarında bulunan malların yüzde 80'i taşınmış bulunuyor. Şimdi ise tezgahların sökülmesi çalışmalarına başladık.” dedi. Rus yetkili pazarda 15 bin 500 işyerinin bulunduğunu ve 45 bin kişinin çalıştığı bilgisini verdi.

Konteynırlar eritilecek

Çevrede oturan vatandaşları rahatsız etmemek için çalışmalarını titiz şekilde uyguladıklarını anlatan Yevtihiyev, vatandaşların güvenliği için demir dükkanların eritileceğini de kaydetti. Yevtihiyev, “Pazardan çıkartılan herhangi bir konteyner iş yeri evsizlere geceleme konağı olabilir. Bunu engellemek gerekiyor. Bu kulübelerin mühürlenmesi ve daha sonra da eritilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

İsmailov'un sahibi olduğu Çerkizovski pazarı, geçtiğimiz Haziran ayında Rus makamlarca kapatılmıştı. Karara gerekçe olarak kaçak işçi çalıştırmak, yangın güvenlik sistemine uyulmaması, kaçak malların bulunması ve hijyenik koşullara uyulmaması gösterilmişti.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 1 Haziran'daki kabine toplantısında ülkede kaçak mallara karşı yürütülen mücadelenin etkili olmamasından yakınmıştı. Rusya Başsavcısı ve İçişleri Bakanı'na açık çağrıda bulunan Putin, gerekenlerinin yapılması talimatını vermişti. Toplantıda sert konuşan Putin, Çerkizovski pazarına işaret ederek, "Kaçakçılıkla ilgili mücadelede ne gibi sonuçlar var? Sonuç tutuklamadır. Peki nerede tutuklamalar?" şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan