Moskova metrosu makinisti ile dilencisi aynı parayı kazanıyor

7

Rus Vesti televizyonun araştırmasına göre, Moskova metrosunda bir makinist ile bir dilenci aynı parayı kazanıyor.

Dilencilerin iyi para kazandığını anlatan televizyon, metroda dilencilik yapmanın "iyi bir kazanç yeri" olduğuna dikkat çekti. Haberde, “Ortalama olarak dilenciler saatte 200 ruble (altı dolar) kazanıyor, bu ise ayda yaklaşık 40 bin ruble (1300 dolar). Metro makinisti de ayda hemen hemen aynı maaşı alıyorlar.” denildi.

Metro dilencilerinin şebeke halinde çalıştıkları belirtilen haberde, çoğu dilencinin işinden hayli memnun olduğu da kaydedildi. Haberde, "Hergün metrolarda karşılaştığınız tüm dilencilerin kendi "amirleri" var. "Emir altındaki yetkililer" her zaman yukarıyla irtibatlı olması şart. Çünkü beklenmeyen ani gelişme olabilir. Geçenlerde polisler dilencilerin bir "amirini" yakaladı. Onu telefon numarasından buldular. Kadının ismi birçok metro dilencisinin telefon numaralarında kayıtlı.” bilgisi yer aldı.

Olga isimli bayan şebeke ile ilgili polise açıklamalarda bulundu. Emekli ve özürlü dilencilerle birlikte çalışmanın çok zor olduğunu ve işinin ağır olduğunu kaydeden Olga, “Bu kategorideki insanları organizeli bir şekilde "mıntıkaya" getirmek sonra da götürmek işi vardır. Bazen de onların yanında durup "dadılık" yapmak da gerekiyor." ifadeleri yer aldı.

Dilencilik iyi bir aktör numarası gibi

Dilencilerin çok sıkı kontrol altında çalıştırıldığını anlatan televizyon muhabiri, "Dilencilerin "amirleri" onların –Moskovalı olmayanlar içim- oturum kayıt işleriyle de ilgilendiklerini belirtti. Metro kurallarına göre fal bakmak ve dilencilik için vatandaşların eteğinden yapışmak yasak. Ama bir köşede durup el açmak ile ilgili bir sınırlama bulunmuyor. Polisin tek yapacağı şey, dilencileri bulundukları mekandan kovmak. Ancak dilenciler mekanlarına kısa sürede geri dönmeyi başarıyor. Dilencilerin büyük paralar kazanması ise iyi bir aktör olmalrına bağlı. En fazla parayı çocuk, hamile ve özürlü dilenciler kazanıyor.

Dilencilerin yüzde 60'ı BDT ülkelerinden gelenler

Haberde, metroda dilencilik yapanların yüzde 60'nın Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden gelen vatandaşlar ve yüzde 30'nu ise Rusya'nın diğer bölgelerinden gelen Rusların oluşturduğu belirtildi. Haberde, “Moskova Emniyet Müdürlüğü metrolardan dilencilerin temizlenmesi için defalarca vaatlerde bulundu. Ama polisler bir şey yapamıyor.” denildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan