Suudi Arabistan Rusya’dan 2,4 milyar dolarlık silah alıyor

29

Rusya Suudi Arabistan’la savaş uçakları, tanklar ve füze savunma sistemlerinden oluşan 2,4 milyar dolarlık askeri malzeme satış anlaşmasını imzalamak üzere olduğunu açıkladı. Uzun süredir ABD ve batılı ülkelerden silah alımı yapan Suudi Arabistan’ın Rusya’yı tercih etmesi Moskova’da olumlu karşılandı.

Interfax haber ajansına bilgi veren Rusya Savunma Endüstrisi yetkilisi, “Rusya silah ve askeri araçların Suudi Arabistan’a satışı ile ilgili görüşmeler tamamlanmak üzere. Toplam satış 2 milyar doları aşıyor. Anlaşma ile ilgili teknik ve finansal konularda anlaşma sağlandı. Diğer konularda görüşmeler sürüyor.” dedi.

Riyad’ın Rusya’dan 30 adet Mi-35 savaş helikopteri, 120 adet Mi-17 ulaşım helikopteri, 150’den fazla T-90 tank, 250 civarında BMP-3 savaş araçları ve çok sayıda füze savunma sistemleri alacağı kaydediliyor. Ajansa açıklamada bulunan Rus yetkili anlaşmanın yıl sonuna kadar imzalanacağını belirtti.

Rusya silah ihraç firması Rosoboronexport ve diğer yetkililer Suudi Arabistan’a silah satışı ile ilgili herhangi bir açıklama yapmak istemedi.

Silah ihraç pazarını çeşitlendirmek isteyen Moskova, uzun süredir Ortadoğu pazarı ile yakından ilgileniyor. Moskova ve Riyad 2008 yılında imzaladıkları anlaşma çerçevesinde askeri alanda ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan