Çin, Çerkizovski pazarının alternatifini kuruyor

3

Çin, Moskova'da kapatılan ünlü Çerkizovski pazarının alternatifini kuracak. Rus Vedomosti gazetesinin haberine göre, Çin Tszin Yuan ve Rus-Çin ticari ekonomik işbirliği merkezi, Avrasya uluslararası lojistik tesisler ağının oluşturulması konusunda 28 Ağustos'ta anlaşma sağladı.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan ticari merkezin Başkanı Sergey Sanakoyev, Tszin Yuan şirketinin bu amaçla Rusya'da hazır ticari tesisler satın almayı ya da ticari lojistik tesislerin inşaatına katılmayı planladığını anlattı. Çin şirketi bunun için bir milyar doları gözden çıkarıyor. Tszin Yuan, petrol sanayi ve gayrımenkul alanında ticaret yapan bir Çin şirketi gibi tanınıyor.

 

Konuyla ilgili işbirliği yapılması için çeşitli firmalarla görüşmeler yapıldığı da belirtildi. Bu şirketlerden biri Evrazya Lojistik şirketi. Şirket ayrıca Rusya, Ukrayna ve Türkiye'de 10 milyon metrekarelik dev bir lojistik ağı da kurmayı planlıyor. Evrazya Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Artur Trofimov da bu haberi onaylayarak, Tszin Yuan şireketiyle birlikte lojistik tesis inşaatına yatırım yapılması ve kira anlaşması dahil, çeşitli işbirliği varyasyonları üzerinde görüşmelerin yapıldığını belirtti.

Trofimov, “Çinlilerle görüşmeler geniş bir şekilde yapılıyor. Biz onlara Novosibirsk, Kazan, Yekaterinburg ve Moskova çevresi kentlerde olmak üzere çeşitli bölgeler sunduk.” dedi.

Rusya Ticaret ve Sanayi Bakanlığı da destek veriyor

Haberde Rusya Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın da Çin'in ticari planlarından haberdar olduğu belirtildi. Bakan Yardımcısı Stanislav Naumov, bu tür yabancı yatırımlara olumlu baktıklarını anlattı. Rus yetkili, “Bu tür tesislerde sadece yurtdışından malların ihraç edilmesi değil, aynı zamanda da yerel üreticiye yer verileceğini umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Antalya'da 1,4 milyar dolarlık yatırım yapan Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov tarafından işletilen Çerkizovski pazarının yaklaşık iki ay önce kapatılmasının ardından Çin Ticaret Bakanlığı heyeti Moskova'ya bir çıkarma yapmıştı. Heyetin ziyaret amacı, pazarın kapatılması sonucunda mağdur durumuna düşen Çinli iş adamlarına alternatif merkezlerin kurulması olarak değerlendirilmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan