Kudrin iyimser, Rusya krizden çıkıyor

0

Rusya ekonomisinin 10-20 ya da 50 yılda toparlanmayacağı yönünde kötümser tahminleri ile dikkat çeken Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, krizden çıkışın başladığını söyledi. Kudrin, “Tamamı ile krizden çıkmış olmasak da, süreç çıkış yönünde işliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Devletin ekonomiyi yeterli derecede finanse ettiğini, bunun artırılmasına gerek olmadığını ifade eden Kudrin, “Devlet ekonomiyi finans sistemini arttırmamalı. Bu beraberinde bütçe açığının artışını ve rezervlerin tükenmesine neden olur.” uyarısında bulundu. Bu durumun enflasyon ve faiz oranlarının da artmasına neden olabileceği uyarısında bulunan Kudrin, hedeflerinin iki kalemde de gerileme sağlamak olduğunu kaydetti.

 

Bütçe gelirleri artıyor

2010 bütçe gelirlerinin petrol varil fiyatlarındaki artış ve ekonomik canlanmaya bağlı olarak artacağını kaydeden Kudrin, “Gelirlerimiz artıyor. Bununla ilgili hesaplamaları gözden geçiriyoruz. 2010 bütçesi ile ilgili artış rakamanı söylemek için erken.” dedi.

Petrol varil fiyatlarının beklenenin üzerinde seyretmesi Rusya’da morallerin yükselmesine neden oldu. Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç da, petrol varil fiyatlarının yükselmeye devam ettiğini, 2010 yılında bütçe gelirlerinin beklenenden 30-40 milyar daha fazla olacağını açıklamıştı. Rusya Maliye Bakanlığı 2010 yılında toplam 3 trilyon ruble (96 milyar dolar) bütçe açığı beklediklerini duyurmuştu. 2010 yılında 9,5 trilyon ruble gider bekleyen Rusya, 6,5 trilyon da gelir bekliyor. Şimdi petrol varil fiyatlarının 55 doların üzerinde seyredecek olması, bütçe açığının yarı yarıya azalmasını sağlayacak.

2010’da büyüme başlayabilir

On yıl aradan sonra Rusya bütçesi ilk kez 2009 yılında açık verdi. Rusya Maliye Bakanlığı, Ocak-Temmuz döneminde bütçe açığının gayri safi milli hasılanın yüzde 4,3’ü kadar açık verdiğini, bu rakamın da 28,9 milyar dolar olduğunu kaydetti. Rusya Ekonomik krizle mücadele ve bütçe açığını kapatmak için rezerv fonlarından 2009’un ilk sekiz ayında 50,5 milyar dolar harcadı. Rusya 2009 yılı bütçe açığının gayri safi milli hasılanın yüzde 9,2-9,3’üne denk gelmesini öngörüyor.

2009 yılında yüzde 9 küçülmesi beklenen Rusya, 2010 yılından itibaren yeniden büyüyecek. Olumlu sinyallerin geldiği Rusya ekonomisinde 2010 yılında en az yüzde 1 büyüme öngörülüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan