Ruslar, refah için ortalama 57 bin ruble maaş istiyor

9

Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan araştırmada vatandaşların normal şekilde yaşamlarını sürdüreblmeleri için, ayda 57 bin rubleye ihtiyaç duydukları ortaya çıktı.

Romir Araştırma Holdingi üç kişiden oluşan ailenin maddi ihtiyaclarını tespit etmek ve 'normal hayat' için maddi gelirin ne olması gerektiğini ölçmek için bir anket düzenledi. Ankette 'istenilen maaş miktarı' kısmında en çok ilgi çeken ve yüzde 20'şer oy alan "30 bin rbule", "45 bin ruble" ve "60 bin ruble" cevapları oldu.

 

Erkekler, üç kişilik ailenin 'normal hayat' standardını ayda en az 57 bin 700 ruble olarak görürken, kadınlar bu rakamı 53 bin 300 ruble olarak tespit etti.

 

Evliler ile evsizlerin cevaplarında da ise fark görülmekte. Evli olanlar 57 bin ruble isterken, evli olmayanlar 54 bin rakamını dile getiriyor.

Rusya Devlet İstatistik Dairesi verilerine göre Rusya'nın 2009'un ilk altı aylık döneminde ortalama gelirler 13 trilyon rubleye eşit. Vergilerin ve harcamaların çıkartıldığı halde gelir 11.25 trilyona tekabul ediyor. Bu da ortalama Moskova'lıların kazanabileceği aylık maaş 37 bin 500 rubleye eşit oluyor. Böylelike istenilen rakam ile gerçek gelir arasında 1,5 kat fark bulunduğu ortaya çıkıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan