Rusya Başsavcılığı gümrükleri incelemeye aldı, bin 500 ihlal tespit etti

5

Rusya Başsavcılığı, ülkenin Federal Gümrük Servisi çalışmalarında bin 500 kanun ihlalini tespit etti. İddialar arasında gümrük kontrolündeki kağıt belgelerde hile, malların maliyetlerinin düşük gösterilmesine göz yumulması gibi hususlar yer alıyor. Rus gümrük yetkilileri, tüm sorunları gidereceklerini ve suçluların cezalandırılacağını söyledi.

Rus Kommersant gazetesine göre, Rusya Başsavcılığı ile Federal Gümrük Servisi'nin kolay olmayan ikili bir tarihi var. Özellikle, "Tri Kita" isimli Rus ticaret merkezi kaynaklı mobilya kaçakçılığına ilişkin skandal olayın soruşturulması yüzünden iki kurum birbirine girmişti. Nihayet başsavcılık gümrük faaliyetleriyle ilgili soruşturma bilgilerini açıkladı. Savcılar toplam bin 500 kanun ihlali buldu.

Gümrükler malların değerini düşük gösteriyor

Başsavcılık, gümrüklerde malların değerini düşük gösterildiğine ilişkin çok sayıda vakayı tespi ettiklerini kaydediyor. Otomobil, dizüstü bilgisayar ve inşaat malzemeleri fiyatlarında bu tür vakalara sık sık rastlanıyor. Başsavcılığın iddialarına göre, malların bildirim belgesi, gereken kurala göre kontrol edilmiyor. Gümrük fiyat hesaplamaları ise sahte ödeme belgelerine göre gerçekleştiriliyor. Aracı firmalara yönelik uygulamalarda da ayrımcılık yapılıyor. Benzer suçu işleyen kimi firmaların izin belgeleri ihlal eidlirken, kimilerinin çalışmasına izin veriliyor.

Gereken yapılacak

Rusya Federal Gümrük Servisi sözcüsü Vladimir Zubkov, iddialarla ilgili Kommersant'a yaptığı açıklamada, “Tüm bölgesel gümrük kurumlarına tespit edilen vakaların araştırılmasını ve olayların doğrulanması durumunda ise suçluların kanun önüne çıkarılması talimatını verdik. Biz tabii ki savcılığa inanıyoruz, ama suçlamaların titiz şekilde incelenerek araştırılması şart.” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan