Rusya ikinci kriz dalgası beklemiyor

0

Rusya Merkez Bankası dış borç ya da, ödemeler dengesinde herhangi bir sorun görülmediğini ve ikinci bir kriz dalgasının olmayacağını açıkladı. Uzmanlar, ödenmeyen kredi oranlarının artması nedeni ile 2009 sonunda Rusya’da ikinci bir kriz dalgasının yaşanacağı öngörüsünde bulunuyordu.

Rusya Merkez Bankası direktörlerinde Aleksey Simanovski yaptığı değerlendirmede, “İkinci kriz dalgası olmaycak. Rusya’nın yabancı kreditörlere olan borçlarını zamanında ödemesinde sorun yok. Geçen yılın en sıkıntılı döneminde bile bankalar dış borçlarını ödemeyi başardılar.” dedi. Şimdi durumun geçen yıla göre çok daha iyi olduğunu kaydeden yetkili, bankaların likidite açısından sağlıklı olduğunu savundu.

Petrol varil fiyatlarının 70 dolar seviyesine çıkması nedeni ile bütçe açığı da Rusya’nın küçülmeye başladı. 2010 yılında enerji fiyatlarında önemli bir düşüş yaşanmassa 30-40 milyar dolar bütçeye ek gelir sağlanmış olacak. Bu da üçte biri açık olan 2010 bütçesi için önemli bir kazanç olacak.

Putin İMF’den borç alınmasına karşı

Bütçe açığının kapatılması için İMF’den borç alınması Rusya başbakanı Vladimir Putin’in hükümet toplantısına da damgasını vurdu. Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin’in düşük faizle İMF kaynaklarından 8,8 milyar dolarlık borç alınabilceğini söylemesi üzerine Putin, buna gerek olup olmadığını sordu. Bunun zorunlu olmadığı cevabını alan Putin, Rusya’nın İMF’den kredi kullanmaması talimatını verdi. Rusya’nın İMF’deki ağırlığının eski Sovyet ülkelerine kredi verilesinde kullanılmasını isteyen Putin, uluslararası mali kurumlarında yapılarında değişiklik yapılmasını istiyor. Uluslararası rezerv birimi olarak doların alternatifinin oluşturulması gerektiğini savunan Rusya’nın rezervlerinin yüzde 47’si dolar olarak korunuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan