Ekonomi bakanından müjdeli haber, ikinci yarıda yüzde 3,9-4,5 büyüme olacak

0

Rusya başbakanı Vladimir Putin’le bir araya gelen Rusya Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina, 2009’un ikinci yarısında ilk döneme göre yüde 3,9-4,5 büyüme beklediklerini söyledi.

Rusya ekonomisinin resesyon döneminin en alt noktasını geçtiği müjdesini veren Nabuillina, “Yatırım kaleminde Temmuz ayında yüzde 0,3’lük büyüme var. Elde edilen pozitif veriler, bu yaz döneminde krizin taban noktasını geçtiğimizi gösteriyor.” dedi. Bakan ihracat kalemlerinde hammaddenin yanı sıra endüstri ürünlerinin de artışına dikkat çekti.

Enflasyon rakamlarının düşük seyretmesinin kredi yapılandırmasını kolaylaştırdığını kaydeden Nabiullina, “2005 yılından bu yana en düşük enflasyon rakamını gördük. Bu oran piyasaya sunulan destek fonlarına rağmen gerçekleşti. Bu olumlu işaret.” değerlendirmesinde bulundu.

2010 yılında da benzer bir büyüme beklediklerini kaydeden Nabiullina, Putin’in petrol varil fiyatları ile ilgili sorusunu da yanıtladı. Petrol varil fiyatlarının 66 dolar olduğunu, yıl başında bu yana ortalama rakamın da 55 dolar olduğunu kaydeden bakan, “Enerji piyasasında fiyatlarda istikrarsızlık devam etse de artış sürüyor. Ocak ayından bu yana petrol varil fiyatları 1,7 kat arttı.” dedi. Nabiullina enerji fiyatlarındaki artıştan dolayı ek gelir olacağını belirtti.

Ağustos’da sıfır enflasyon

Enflasyon rakamlarının da umut verici olduğunu ifade eden Nabiullina, “Ağustos ayında sıfır enflasyon. Bu durum uzun zamandan bu yana ilk kez oldu. Bunda yaz ayları dolayısı ile sebze ve meyve fiyatlarındaki düşüşün etkisi var. Yıl sonu rakamda yüzde 11,6-12 olarak gerçekleşecek. 2010’da bu rakam yüzde 9-10 seviyesine düşebilir.” öngörüsünde bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan