Kışın ruble zayıflayacak

1

Capital Economics uzmanlarından Neil Shearing Bloomberg’e yağtığı değerlendirmede rublenin dolar karşısında kış döneminde yüzde 10’luk bir kayba uğrayacağını söyledi. Bütçe açığının gayri safi milli hasılanın yüzde 9’unu geçeceğini öngören uzman, “Hükümet açığı vergi artırımı, ya da giderleri kısarak kapatmayı düşünmüyor. Rezervlerden sağlanan destekle açık kapatılacak. Petrol varil fiyatlarında muhtemel düşüş, rublenin de değer kaybına neden olacak.” dedi.

İnterfax haber ajansına göre, petrol varil fiyatlarının 140 doların üzerine çıkması, geçen yılın ortasında Rusya’nın dünyanın üçüncü büyük rezervini oluşturmasını sağladı. Ancak, şimdi petrol fiyatların gerilemesi ile birlikte rezervler de eriyor. Ruble ani fiyat değişiminde ilk dalgada olduğu kadar güven oluşturabilecek konumda değil. Rusya ekonomisi için en büyük tehlike petrol varil fiyatlarının ani düşüşü. Enerji fiyatları henüz istikrara kavuşmadı. Bazı uzmanlara göre petrol 60 doların altına gerileyebilir.

Bu durumda yatırımcı rubleden kaçacak. Bankalar faiz oranlarını artıracak ve reel ekonomi doğrudan etkilenecek. Uzun vadede rublede devalüasyon ihtimali gündeme gelebilir. Bu durum yüzde 40-60 arasında bir ihtimal. Petrol varil fiyatlarının 55 doların altına gerilemesi durumunda rublede yüzde 20-25 bir devalüasyon söz konusu olabilir.

Alfa-Bank uzmanlarına göre petrol varil fiyatları 80 doların altında seyrederse, hükümetin rubleyi bu şekilde tutuma imkanı yok. Yıl sonuna kadar 1 dolar 35 rublenin üzerine çıkabilir. Bu oran daha çok gayri safi milli hasılanın yüzde 6-yüzde 12 aralığında beklenen küçülmesi ile ilgili. Bu durumda petrol varil fiyatları da 55 dolara gerileyecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan