Medvedev’den Gazprom’a Ukrayna uyarısı, “Fazla ödeme yok”

0

Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev Aralık ayında Ukrayna ile sağlanan anlaşmaya uyulmasını, geçiş ücreti ile ilgili herhangi bir artış talebine evet denilmemesini istedi. Avrupa pazarına ulaşımda geçiş yollarını çeşitlendirmek isteyen Moskova, halen yüzde 80 sevkıyatını Ukrayna üzerinden gerçekleştiriyor.

Gazprom başkanı Aleksey Miller’le bir araya gelen Medvdev, Kiev’in Ocak ayında sağlanan anlaşmayı değiştirmeye yönelik taleplerinin olumlu karşılanmasının mümkün olmadığını söyledi. Miller, Medvedev’e verdiği bilgide, “Bin metreküplük doğalgazın her 100 metresi için 1,7 dolar transit ücreti ödüyoruz. 2010’un ilk çeyreğine kadar tüm ödemeler önceden yapıldı.” dedi.

Miller’in erken ödeme yapması ve geçiş ücretlerinde zam talebine kızan Rusya lideri, “Size basit bir soru soruyorum. Anlaşma gözden mi geçiriliyor?” dedi. Miller’in “hayır” cevabı vermesi üzerine Medvedev, “Daha fazla ödemeyin. Ocak ayında sağladığımız anlaşmaya uyun.” emrini verdi.

Ukrayna’nın son iki ayın ödemelerini tam olarak yaptığını kaydeden Miller, “Ukrayna’lı ortaklarımız ödemelerini yapıyor. Bu anlaşmaya sadık kalacakları anlamına geliyor.” dedi.

Ancak, Rusya Ukrayna’nın 2009-2019 yılları için imzaladığı doğalgaz alım anlaşmasındaki miktara uymamasından endişe ediyor. Ukrayna başbakanı Yulia Timoşenko geçen ay yaptığı açıklamada, doğalgaz alım miktarını yarı yarıya düşürerek, yıllık 25 milyar metreküp doğalgaz alımı yapabileceklerini kaydetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan