BDT'nin ortak parası olacak

9

Rusya’nın öncülüğündeki eski Sovyet ülkeleri ortak para birimini hedefliyor. Ekonomik alanda Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) çatısı altında ilişkilerin geliştirimesini öngören Rusya, ortak para birimine yeşil ışık yaktı. Kremlin BDT ülkeleri ekonomik ilişkiler sorumlusu Viktor Çernomırdin, gelecekte BDT ülkelerinin ortak para birimi oluşturabileceklerini kaydetti.

Rus Vesti-24 haber kanalına konuşan Rusya Devlet Başkanı'nın BDT ülkeleriyle ekonomik işbirliği konularından sorumlu Özel Yetkilisi Viktor Çernomırdin, “Biz bu yola doğru hareket etmemiz lazım. Her şeyin zamanı var.” dedi.

Rusya’nın ortak para birimi konusunda üye ülkelere herhangi bir baskı ya da empoze içinde olmayacağını kaydeden yetkili, “Biz daha önce de bu fikri kimseye empoze etmedik. Rusya yönetimi bugün de kimseye bu fikri empoze etmiyor.” hatırlatmasında bulundu.

Rusya, yakın çevresini oluşturan eski Sovyet ülkeleri ile Avrasya Ekonomik Topluluğu (Eurosec) adı altında ekonomik ilişkilerini geliştiriyor. Moskova, Kazakistan ve Belarus’la da tam gümrük birliğine doğru ilerliyor. Uluslararası piyasalarda dolar rezerv kuru uygulmasının riskli olduğunu düşünen Rusya, alternatif rezerv konusuna öncelik veriyor. Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev İtalya’da gerçekleşen G8 zirvesinde alternatif para birimi tanıtmıştı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan