Rusya-Ukrayna doğalgaz sevkıyatında yeni kriz kapıda

1

Ukrayna’nın doğalgaz geçiş ücretlerine zam talebine Moskova’nın olumlu cevap vermemesi, yeni bir sevkıyat krizini başlattı. Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev, ‘daha fazla ödeme yok’ diyerek Gazprom’u uyarırken, Kiev geçiş ücretleri ile ilgili düzeltme yapılmaması durumunda transit sevkıyatın zarar görebileceği tehdidinde bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Enerji Güvenliği danışmanı Bohdan Sokolovski, “Rusya’nın transit ücretinde herhangi bir artışa gitmemesi, Ukrayna enerji şirketi Naftogaz’ın normal işleyişini tehlikeye sokar. Ukrayna üzerinden gerçekleşen Rus doğalgaz sevkıyatının kesilmeyeceğini garanti edemeyiz.” dedi. Ocak ayında imzalanan anlaşmanın Ukrayna’nın yararına olmadığını kaydeden Sokolovski, “Geçiş ücretleri ile ilgili 19 Ocak’ta imzalanan anlaşmada düzenleme yapılması gerekiyor.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ile başbakan Yulia Timoşenko Rusya ile imzalanan doğalgaz anlaşmasında farklı düşünüyor. Polonya’da Rusya başbakanı Vladimir Putin’le geçen hafta görüşen Timoşenko, geçiş ücretlerinde kısmi zam ve alım miktarının düşürülmesi konusunda uzlaşı sağladı. Timoşenko, yeni düzenleme için Ocak ayında imzalanan anlaşmanın yenilenmesine gerek olmadığını ek protokollerle sorunun çözülebileceğini düşünüyor.

Kiev 2010 yılında Rusya’dan 25 milyar metreküp doğalgaz alımı yapmayı planlıyor. Bu miktar iki ülke arasında 2009-2010 yıllarını kapsayan anlaşmanın öngördüğü rakamın yarısı kadar. Naftogaz, bin metreküp doğalgazın her 100 metrelik transit geçişi için 1,7 dolar olan rakamın, 2,7 dolara çıkarılmasını istiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan