Medvedev, ekonomik krizle mücadeledeki başarısından dolayı hükümeti kutladı

0

Ekonomide pozitif işaretlerin gelmeye başladığını kayden Rusya devlet başkan Dmitri Medvedev, hükümeti kriz karşıtı önlem paketindeki başarısından dolayı tebrik etti.

 

Rusya başbakanı Vladimir Putin, kabine üyeleri, Kremlin ekonomi danışmanları ve Sberbnk başkanı German Gref’in de katıldığı toplantıda değerlendirmede bulunan Medvedev, “Ekonominin geriye gidişinin durduğu gözleniyor. Endüstriyel üretim, ulaşım ve makro ekonomik değerlerde olumlu işaretler geliyor. Elbette bu gelişme sadece küresel ekonomideki iyileşme sayesinde olmadı. Bunda hükümetin uygulamaya koyduğu kriz karşıtı önlem paketinin katkısı da büyük.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Medvedev, “Yaz dönemi sona erdi. Ekonomi Bakanlığının verilerine ekonomik toparlanmanın başladığını görüyoruz. Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 7,5’luk büyüme var. Gayrısafi milli hasılada da 2009’un ikinci yarısında yüzde 0,5’lik büyüme bekleniyor. Endüstriyel üretimde olumlu sinyaller gelirken, yatırımlardaki geriye gidiş de durdu.” tespitinde bulundu.

Bu aşamada endüstri sektörünün desteklenmesi, yatırımların teşvik edilmesi ve kriz sonrası dönemin hazılıklarının yapılmasını isteyen Rusya lideri, küresel mali krizle ilgili analiz çalışmalarının da yapılması gerektiğini kaydetti.

Toplantıda mevcut ekonomik durum, kriz sonrası gelişmelerle ilgili perspektifler, özel ve kamu sektörlerine sağlanacak mali destek gibi ekonomik konular ele alındı. Rusya devlet başkan kriz döneminde işini kaybedenlerin eğitilmesi ve yeni istihdam olanaklarının oluşturulması için çalışılmasını istedi.

Medvedev, toplantı öncesi başbakan Putin’le de başbaşa bir görüşme gerçekleştirdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan