Rusya petrol ihracatında Suudi Arabistan’ı da geçerek lider oldu

4

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana ilk kez Rusya petrol ihracatında Suudi Arabistan’ı geride bırakarak lider konumuna yükseldi. Rusya Enerji Bakanlığı’nın verilerine göre, günlük petrol ihracat rakamı ikinci çeyrekte 7,4 milyon varile yükseldi. Rusya birinci çeyrekte günlük ortalama 7,25 milyon varil ihracat gerçekleştirdi. Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre Suudi Arabistan’ın birinci çeyrekte gerçekleşen günlük 7,39 milyon varil ihracat rakamı, ikinci çeyrekte 7 milyon varile geriledi.

 

Bloomberg’e açıklamada bulunan UralSib Finans uzamanı Chris Weafer, petrol varil fiyatlarının düşmesini önlemek için OPEC’in üretimi düşürme stratejisinden en çok Rusya’nın karlı çıktığını söyledi. Rusya’nın son dönemde petrol varil fiyatlarının 41 dolardan 70 dolar seviyesine çıkması nedeni ile 20 milyar dolar vergi kazancı olduğu kaydediliyor.

 

Günlük üretimi 4,2 milyon varil düşürme kararı alan OPEC, fiyatların 100 doların altına gerilemesinin ardından ilk kez bu seviyede üretim kısıtlamasına gitmişti. 32,70 dolara kadar gerileyen petrol varil fiyatları 64,5 dolardan işlem görüyor.

Rusya, Ağustos ayında ham petrol üretimini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 oranında artırarak günlük 9,97 milyon varile ulaştı. İhracatı da aynı dönemde yüzde 5,9 yükselten Rusya’nın üretim artışında Rosnet’in Sibirya’nın Vankor bölgesini aktif hale getirmesinin etkili olduğu belirtiliyor. Moskova, Sovyetler Birliği döneminde 1987 yılında günlük 11,48 milyon varil petrol ihraç rakamına ulaşmıştı.

Rusya halen doğalgaz ihracında da lider durumunda. Devlet doğalgaz şirketi Gazprom dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi konumunu koruyor. OPEC’in üretimi kısması ve fiyatları artırması nedeni ile petrol ihracında kazançlı çıkan Rusya, aynı zamanda doğalgaz ihracında da avantaj sağlıyor. Rusya doğalgaz satış rakamlarını petrol fiyatlarına bağlı olarak tespit ediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan