Rusya ve Kazakistan gümrük birliği ile ekonomik krizi aşacak

1

Rusya’nın Güney Ural bölgesi Orenburg şehrinde bir araya gelen Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev bölgesel ekonomik gelişmelerin ele alındığı foruma katıldı. İki lider ekonomik kriz nedeni ile azalan ticaret hacminin, 1 Ocak’ta başlayacak gümrük birliğinin ardından aşılması temennisinde bulundu.

Sınır bölgesinde ilişkilerin önemine değinen Medvedev, “Toplam ticaret hacmimizin yüzde 70-75’i burada gerçekleşiyor. Bölge halkları ilişkilerini geliştirmeli. Böylece stratejik ortaklığımız daha etkin ve güçlü hale gelecek. Ekonomik kriz nedeni ile toplam ticaret hacminde gerileme oldu. Biz şimdi bu açığı kapatmanın yollarını araştırmalıyız.” dedi.

Ural bölgesinin canlı bir ekonomik yapısının olduğuna değinen Nazarbayev de, bölge ile ticaretin geliştirilmesinin Kazakistan’ın yararına olduğunu söyledi. Forum çerçevesinde 1 Ocak 2010’dan itibaren Rusya-Kazakistan ve Belarus arasında başlayacak gümrük birliğinin tartışılacağına işaret eden Kazak lider, böylece iki ülke ticari ilişkilerinin büyük bir ivme kazanacağına işaret etti.

Gümrük birliği çalışmalarını sürdüren komisyon 24-25 Eylül tarihinde Almatı’da bir zirve gerçekleştirecek. Komisyon Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne birlikte girme konusunu da ele alacak. Uzun süredir DTÖ üyeliği için çalışan Moskova, tekil başvuru kararını askıya almıştı.

Orenburg bölge halkının kültürel zenginliklerinin yer aldığı festival alanını gezen liderler, çadırda yerel yiyecekler yedi ve el işlerinin sergilendiği kermesi ziyaret etti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan