Chavez, füze ve tanklar için Rusya’dan 2,2 milyar dolar kredi aldı

1

Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgeleri Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarını geçen hafta gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde tanıyarak gündeme gelen Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Rusya’dan satın aldığı silahlar ve kredi ile ilgili açıklamada bulundu. Haftalık ‘Alo Başkan’ programında konuşan Chavez, Moskova’dan silah alımında kullanılmak üzere 2,2 milyar dolar kredi aldıklarını söyledi. Chavez’in Rusya’dan aldığı silahların arasında 92 adet T-72 tank, 400 km menzilli füzeler, S-300 füze savunma sistemi bulunuyor.

Venezüella’nın savunma kapasitesinin gelişiminde destek olduğu için Rusya’ya teşekkür eden Chavez, “Bu roketlere sahip olduktan sonra bize gelmeleri ve bizi bombalamaları çok zor olacak.” dedi. Dünyanın en büyük petrol rezervlerinden birine sahip olduklarını kaydeden Chavez, bunun askeri olarak korunması gerektiğini söyledi. Kolombiya hükümetinin topraklarında yedi ABD askeri üssünün kurulmasına izin vermesinin Venezüalla’nın güvenliği açısından tehdit oluşturduğunu kaydeden Chavez, “Kurulacak uçak savar sistemle herhangi bir saldırının önüne geçilmiş olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD karşıtı söylemleri ile bilinen Chavez silahlanmaya devam ediyor. Venezüella, Rusya’dan 2004 yılından bu yana 100 bin Kalaşnikkof marka otomatik silah, Sukhoi savaş uçakları, savaş helikopterleri ve diğer askeri malzemelerin yer aldığı toplam 4,4 milyar dolarlık alım gerçekleştirdi.

20 milyar dolarlık petrol yatırımı

Venezüella’nın Orinoco Belt petrol bölgesinde 2 Venezüella petrol şirketi ve Rusya’nın Rosneft, LUKoil ve Gazprom petrol şirketlerinin dahil olduğu dev bir enerji yatırımı gerçekleştiriliyor. Chavez’in açıkladığı enerji işbirliği anlaşmasına göre 20 milyar doları bulması beklenen yatırımla birlikte bölgeden günlük 400-450 bin varil petrol üretimi yapılacak.

Chavez açıklamasında Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in kendisinde nükleer enerji alanında da işbirliği sözü verdiğini açıkladı. Venezüella’nın atom bombası üretmek gibi bir hedefi olmadığını kaydeden Chavez, “İran gibi bizi de sıkıntıya sokmayın. Biz barış amaçlı nükleer enerjiyi geliştirmek istiyoruz.” dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan