Bolşoy Tiyatro’da ‘yolsuzluk’ sahnede

3

Rus kültür ve sanat dünyasının önemli simgelerinden biri sayılan Moskova’nın ünlü Bolşoy Tiyatrosu’nun yeni onarım ve inşaat çalışmalarında büyük yolsuzluk skandalı ortaya çıkarıldı.

Basına konuşan Rusya Sayıştay Odası yetkilisi Aleksandr Nazarov, tiyatronun onarım çalışmalarında bilinçli olarak harcama ve masrafların fazla gösterildiğini anlattı. Nazarov, “Ben suçlamada bulunamam, suçlamayı yargıç yapabilir. Ama belgelerin ilk hazırlık aşamasındaki bilgiler, insanların bilinçli olarak bu adımı yaptıklarını ortaya koyuyor.” dedi.

Masraflar şişirilmiş

Nazarov’un sözlerine göre Sayıştay Bolşoy Tiyatrosu’nun onarım çalışmalarıyla ilgili geçtiğimiz ay yaptığı incelemede, ayrılan harcama ve masrafların 16 misli daha fazla şişirildiğini tespit etti. Rus Sayıştay yetkilisi, “İlk başlarda Bolşoy Tiyatrosu’nun inşaatında harcama için 98 milyon rubleyi gözden çıkarmışlardı. Ama böyle bir bina için bu para az. Böyle bir düşük fiyat, çalışmaları yürüten personelin niteliğini de gözler önüne seriyor. Daha sonra ek anlaşmalarla müteahhit şirketlere 498 milyon ruble, sonra bir daha 496 milyon ruble aktarıldı. Sonuçta bu 1 milyar 608 milyon rubleye ulaştı. Bu da 16 misli daha fazla.” diye konuştu.

Skandal olayla ilgili müteahhit şirketleri de sorumlu bulan Nazarov, Bolşoy Tiyatros’undaki onarım çalışmalarının ne zaman biteceğini de bilmediğini sözlerine ekledi. Rusya Başsavclılık Soruşturma Komisyonu Moskova Bürosu yetkilileri de dün olayla ilgili dava açtı.

Bolşoy Tiyatrosu, onarım çalışmaları için 2005 yılında kapatılmıştı. İnşaatın 2008 yılında sona ermesi planlanırken, bu tarih 2011 yılına ertelendi. Geçtiğimiz Temmuz ayında tiyatrodaki inşaatı yerinde inceleyen Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov da onarım çalışmalarının gidişatından hoşnut olmamıştı.

Rusya Kültür Bakanı Aleksandr Avdeyev Rus Eho Moskvı radyosuna yaptığı açıklamada, Moskova Belediyesi’nin tiyatronun onarım çalışmalarında mutlaka yer alması gerektiğini belirtmişti. Belediyeye ait İnşaat Konseyi üyesi Aleksey Klimenko’ya göre ise sorunun sorumlusu inşaatçılar ve bürokratlar. Bolşoy Tiyatrosu Basın Bürosu Başkanı Yekaterina Novikova ise tiyatro yönetiminin onarım çalışmalarındaki kural ihlalleriyle ilgili hiç bir ilgisinin olmadığını savundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan