Putin’den silah sanayine tam destek

4

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Tula bölgesi silah sanayi dizayn merkezi çalışanlarını başrılarından dolayı ödüllendirdi. Rusya’nın silah sanayiinde uluslararası alanda rekabet gücünü artırdığı için çalışanlara teşekkür eden Putin, tesisde incelemelerde bulundu. Yeni model otomatik silahları eline alarak inceleyen Putin, devlet bilim ve teknoloji ödülünü kazandıkları için çalışanları kutladı.

Yeni model silah üretimi ile ilgili programın başarılı bir şekilde gerçekleştirldiğini kaydeden Putin, “Sizler bunu harika bir şekilde yapıyorsunuz. Çalışmalarınızla ülkemizin savunma gücü ve vatandaşlarımızın güvenliğine büyük katkı sağlıyorsunuz.” dedi. Rusya’nın dünya silah sanayiinde lider olma çabasına katkı sağlandığını ifade eden Putin, ülkenin ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişiminde de savunma sanayiinin öncülüğüne dikkat çekti.

Anlaşma sağlanan projeler üzerinde çalışmaların yoğunlaşmasını isteyen Putin, “Takımın iyi olduğunu görüyorum. Yeni düşünceler, parlak fikirler, ve ilginç gelişmeler bekliyorum.” dedi.

2008 yılı silah ihracatında 8,5 milyar dolarlık bir rakamı yakalayan Rusya, Latin Amerika ve Ortadoğu ülkelerine silah satışına öncelik vermiş durumda. Son olarak Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’e 100’e yakın tank, kısa menzilli füze ve S-300 savunma sistemlerinin satışını gerçekleştiren Moskova’nın sadece bu ülkeye toplam satışı 4,4 milyar doları yakalamış durumda.

Rusya, Çin ve Hindistan’ın dışında İran ve Suriye’ye de yoğun silah satışı gerçekleştiriyor. Son olarak Suudi Arabistan’dan da Rusya’dan önemli oranda silah alımı yapacak. Riyad’ın Rusya’dan 30 adet Mi-35 savaş helikopteri, 120 adet Mi-17 ulaşım helikopteri, 150’den fazla T-90 tank, 250 civarında BMP-3 savaş araçları ve çok sayıda füze savunma sistemleri karşılığında 2,4 milyar dolar ödeme yapacağı kaydediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan